Hlavní obsah
 

V Polsku restaurují utajené dopisy vězeňkyně z koncentráku psané močí

Dvacet sedm tajných dopisů, které napsala vězenkyně koncentračního tábora Ravensbrück v letech 1943 a 1944, začíná v tomto týdnu restaurovat muzeum v polském Lublinu. Psaní mu nedávno věnovali pozůstalí po vězenkyni.

 
V Polsku restaurují utajené dopisy vězeňkyně z koncentráku psané močí

„Polská vězeňkyně s mimořádně úhledným rukopisem na inkoustem nepopsaných částech dopisů a hlavně na vnitřních stránkách obálek, psala močí, tedy neviditelně, důležité vzkazy adresované za zdi koncentráku,“ sdělila polskému rádiu Zet zaměstnankyně muzea Barbara Oratowská.

Dopisy s tajnými zprávami o tom, že vězeňkyně jsou podrobovány různým lékařským a často smrtelným pokusům, dokázaly díky tomu, že text nebyl vidět, projít i nacistickou cenzurou, o čemž svědčí razítka na obálkách. Utajený obsah bylo možné přečíst až poté, co se močí napsaný list přežehlil. Působením tepla se objevil text, který měl hnědou barvu.

V koncentračním táboře Ravensbrück věznili nacisté v letech 1932 až 1945 celkem 132 000 žen z různých zemí Evropy. Skoro 40 000 z nich byly Polky. Přes 90 000 vězeňkyň nepřežilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků