Hlavní obsah
Cihly z plastů na výstavbu škol v Pobřeží slonoviny Foto: Twitter UNICEF

V Pobřeží slonoviny vyrábějí z plastů cihly na stavbu škol

Nejednu zemi trápí příliš mnoho plastového odpadu a zároveň i málo škol. Továrna v západní Africe se rozhodla s oběma problémy vypořádat najednou – ze starých sandálů, žabek a pneumatik vyrábí cihly na stavbu škol. Oznámila to organizace Thomson Reuters Foundation (TRF), což je charitativní součást zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters.

Cihly z plastů na výstavbu škol v Pobřeží slonoviny Foto: Twitter UNICEF
V Pobřeží slonoviny vyrábějí z plastů cihly na stavbu škol

Výrobna v Pobřeží slonoviny, která je první svého druhu v Africe, si dala za cíl do roku 2021 vyprodukovat dostatek cihel na to, aby mohlo být postaveno 500 školních tříd.

Prostředky jí poskytl Dětský fond OSN (UNICEF) a kolumbijská společnost Conceptos Plásticos.

Propojené kostky, levnější a lehčí než většina stavebních materiálů, nepotřebují cement, jsou odolné při požáru a v horkém počasí zůstávají chladné.
UNICEF

Skládky i oceány každoročně zaplavují miliony tun plastu, inženýři i architekti proto přicházejí s novými způsoby, jak odolný materiál využít.

Rybáři z keňského ostrova Lamu stavějí tradiční lodě z recyklovaného plastu a v Malawi stavějí domy z hlíny napěchované do plastových pytlů, aby ušetřili rychle mizející lesy. Teď se z odpadků stavějí školy.

Nová školní třída postavená z plastových cihel ve vesnici Sarkasso ve středu státu.

„Funguje to jako lego,” uvedla mluvčí UNICEF v Pobřeží slonoviny Sophie Chavanelová. Propojené kostky, které jsou levnější a lehčí než většina klasických stavebních materiálů, podle ní nepotřebují cement, jsou odolné při požáru a v horkém počasí zůstávají chladné.

Postavit z těchto kostek jednu třídu bude stát přibližně 14 500 dolarů (skoro 334 000 Kč).

V zemi neumí číst ani každý druhý

Pobřeží slonoviny školy zoufale potřebuje, v zemi umí číst méně než jeden dospělý ze dvou a podle UNICEF bude potřeba přes 15 tisíc tříd, aby se mohly vzdělávat všechny děti, které v současnosti nemají kde.

Většina už existujících škol je z hlíny, vlivem slunce a deště se ale rozpadají.

Plasty do továrny dodají místní ženy, které si vydělávají sběrem umělohmotných odpadků.

„Z plastového odpadu děláme příležitost. Chceme ženám pomoci z chudoby a vytvořit lepší svět pro jejich děti,” vysvětlila Isabel Cristina Gamezová, ředitelka společnosti Conceptos Plásticos, která za stavbou školy stojí.

V roce 2010 bylo v Africe odhadem 4,4 milionu tun plastového odpadu. Vědci se obávají, že pokud nikdo nezasáhne, do roku 2025 se množství plastového odpadu zvýší na 10,5 milionu tun. Na celé planetě je odhadem 32 milionů tun plastového odpadu – nepočítaje ten, který je správně recyklován.

„Nerecyklovanou umělou hmotu ale čím dál více využívají firmy,” podotkl kamerunský inženýr Alain Elong, který v roce 2012 založil vlastní sběrné a recyklační zařízení RED-PLAST.

„Začali jsme z recyklovaného umělohmotného odpadu vyrábět dlaždice,” řekl. Ty se dají využít i při dláždění silnic tam, kde není asfalt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků