Hlavní obsah
Stavba obřího teleskopu E-ELT v Chile bude i s českou účastí. Foto: ESO

V Chile začali stavět největší vesmírný dalekohled na světě

V Chile zahájili stavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který se má stát největším optickým teleskopem na světě. Podle agentury Reuters bude zmíněný dalekohled asi pětkrát větší než stávající nejrozměrnější nástroje k pozorování vesmíru.

Stavba obřího teleskopu E-ELT v Chile bude i s českou účastí. Foto: ESO
V Chile začali stavět největší vesmírný dalekohled na světě

Primární zrcadlo teleskopu bude mít průměr 39 metrů. Aparát bude umístěn na 3000 metrů vysoké hoře, která se nachází uprostřed pouště Atacama. Uveden do provozu má být v roce 2024.

Výstavbu E-ELT financuje organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímiž členy je většina vyspělých evropských zemí, i Česká republika. V roce 2012 ESO uváděla, že projekt vyjde zhruba na miliardu eur (26,46 miliardy korun). Do rozpočtu ESO přispívá ČR 40 milióny korun ročně. [celá zpráva]

Mohl by ve vesmíru najít důkazy o existenci života

Budování dalekohledu slavnostně zahájila chilská prezidentka Michele Bacheletová. Generální ředitel ESO Tim de Zeeuw vyjádřil naději, že by teleskop mohl najít důkazy o existenci života mimo naši planetu.

Zařízení má mimo jiné hledat vzdálené planety, které obíhají kolem jiných hvězd, přičemž by mělo být schopno najít i menší planety, než dokázaly dosavadní přístroje. Teleskop by mohl také odhalit podrobnosti o atmosféře vzdálených planet, což je klíčovým krokem k poznání, zda je na těchto planetách přítomný život.

Poušť Atacama díky suchu a tmě vytváří ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy. Díky těmto podmínkám bude v regionu do roku 2020 pravděpodobně umístěno na 70 procent světové astronomické infrastruktury.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků