Hlavní obsah
 

Turečtí archeologové tvrdí, že našli ostatky svatého Mikuláše

Archeologům na jihozápadě Turecka, konkrétně ve městě Demre ležícím v provincii Antalya, se zřejmě podařilo nalézt hrob svatého Mikuláše. Ten proslul štědrostí a po celém světě posloužil i jako ztělesnění různých mytických bytostí. O cenném nálezu údajně nedotčené hrobky informoval server BBC New, záběry poskytla agentura AP.

 
Turečtí archeologové tvrdí, že našli ostatky svatého Mikuláše

Demre se ve 4. století našeho letopočtu, kdy tam svatý Mikuláš žil a působil jako biskup, nazývalo Myra a leželo v tehdy řecké Lykii. Až dosud se věřilo, že světcovy ostatky se nacházejí v italském přístavu Bari, kam je z Myry, tehdy ještě řeckého města, měli roku 1087 přenést italští obchodníci, kteří se jich zmocnili, aby je uchránili před nájezdy stále rozpínavějších seldžuckých Turků.

Cemil Karabayram, který má na starosti památky v provincii Antalya, v tureckém listu Hürriyet uvedl, že nové výzkumy odhalily, že pod svatomikulášským kostelem v Demre, hojně vyhledávaném poutníky, se nachází nedotčená hrobka.

„Svatyně v podzemí kostela je v dobrém stavu. Věříme, že dosud neutrpěla žádné škody. Ale je těžké se do ní dostat, protože v základech se nalézají kameny s uměleckými motivy, které je třeba nejprve okopírovat a pak vyzdvihnout,“ vysvětlil. Uvedl také, že při zkoumání starých dokumentů se přišlo na poznámky, podle kterých ostatky převezené do Bari patřily jinému knězi.

„Oči světa budou upřeny sem. Tvrdíme, že ostatky svatého Mikuláše zůstaly nepoškozené v této hrobce. Jsme v poslední etapě. Pokud uspějeme, turistika v Anatalyi získá mocný magnet,“ doufá ředitel Karabayram. Do závěrečné fáze vykopávek se má zapojit tomograf, zemní radar a osm akademiků.

Mikulášská tradice je rozšířena po celém světě

Památku Mikuláše, biskupa z Myry si křesťané připomínají 6. prosince. Narodil se kolem roku 280 na území, kde je dnes Turecko, a právě 6. prosince roku 345 tam také zemřel.

Svatý Mikuláš proslul štědrostí, jako obránce víry a zachránce nespravedlivě obviněných. Dodnes je tento asi nejznámější svatý uctíván mimo jiné jako ochránce námořníků, obchodníků, poutníků či dětí a jako patron Ruska, Lotrinska i několika měst, například Amsterodamu či italského Bari.

O jeho životě se traduje mnoho legend. Podle nejznámější z nich zachránil před nevěstincem tři dcery chudého otce tím, že jim vhodil v noci oknem do světnice tři měšce zlaťáků. Mikulášův kult se postupně rozšířil po celé oblasti působení řecké církve a později i na slovanské země, do Evropy i Ameriky.

V Nizozemsku, kde je mikulášská tradice nejsilnější, Mikuláš pod jménem Sinter Klaas připlouvá z moře a dětem rozhazuje cukroví a ovoce. Odtud se také asi ve 13. století tato tradice rozšířila přes Německo do českých zemí. Svatý Mikuláš se stal předobrazem i amerického Santa Clause nebo německého Weihnachtsmanna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků