Hlavní obsah
 

Tmavé skvrny na Venuši mohou být známkou života, tvrdí vědci

Podle nové studie mezinárodního vědeckého týmu publikované v odborném časopise Astrobiology klimatické modely naznačují, že planeta Venuše kdysi měla obyvatelné klima a tekutou vodu. A to hned po dobu dvou miliard let. Bylo to předtím, než efekt skleníkových plynů zvýšil teplotu na jejím povrchu a atmosféra se stala toxickou. I současné tmavé skvrny na planetě tak teoreticky mohou být mikroorganismy.

 
Tmavé skvrny na Venuši mohou být známkou života, tvrdí vědci

Nový výzkum, na který upozornila i agentura Reuters, ukazuje, že mikroorganismy na Venuši možná stále žijí ve spodní vrstvě mraků, která má stabilní teplotu a atmosférický tlak podobný tomu na Zemi.

Tmavé skvrny na Venuši mohou být dle vědců ve skutečnosti mikrobiální květy z kyseliny sírové a jiných částic pohlcujících světlo. Ty totiž mohou přetrvávat po celé dny, zatímco mění svůj tvar a kontrast.

Odborníci si to myslí také proto, že některé bakterie na naší planetě mohou přežít i ve vysokých výškách poté, co je doslova pohltí atmosféra. Jiné jsou zase známé tím, že se jim daří v extrémně drsném prostředí.

Nová sonda

Nicméně sondy, které zatím Venuši zkoumaly, nebyly schopny rozlišit organické a anorganické částice, píše Reuters. Takže dokud se tam nedostane nová a lepší výzkumná družice, nikdo nebude moci s jistotou vědět, zda na nejteplejší planetě sluneční soustavy existuje či existovaly formy života.

Co se obecně týká pátrání astronomů po životě, a to zejména mimo naši sluneční soustavu, blíží se vypuštění družice, která s tím má pomoci. Start sondy od NASA se uskutečnil 19. dubna, kdy ji do kosmu vynesla raketa Falcon 9. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků