Hlavní obsah
 

Telefonování mobilem ohřívá hlavu, což může mít vážné následky

Dlouhé hovory z mobilního telefonu ohřívají hlavu a vnitřní orgány a záření proniká hluboko do mozku. Podle odborníků to může mít fatální následky na zdraví člověka. Jak informovala televize Markíza, odborníci ze žilinské univerzity použili k výzkumu speciální model lidské hlavy.

 
Telefonování mobilem ohřívá hlavu, což může mít vážné následky

Na tamní katedře biomedicínského inženýrství zjistili, že elektromagnetické záření vstupující do hlavy se násobí délkou hovoru. „Při 15minutovém hovoru se ucho a jeho přilehlé struktury hlavy ohřívají na takovou teplotu, jako by byla hlava vystavena 45 minut přímému slunečnímu záření. Pokud telefonování překročí 30 minut, může se objevit bolest hlavy a různé stavy deprese až úzkosti,“ říká Milan Smetana ze žilinské univerzity.

Dlouhodobé intenzivní působení elektromagnetického záření může podle vědců vyvolat i nádorová onemocnění. „Aspekty účinku jsou však dlouhodobé. Když vás za deset let začne z nezjištěných příčin bolet hlava, nebudete přikládat váhu tomu, že jste před deseti lety nadměrně telefonovali,“ dodal Smetana.

Mobil může člověka ohrožovat i při odpočinku nebo ve spánku. Odborníci varují před ukládáním mobilů blízko hlavy, například pod polštář. „Je důležité dávat mobil dál od těla,“ řekl Smetana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků