Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kia Johnson, Reuters

Studie: 99,9 procenta vědců se shoduje, že člověk ovlivňuje klima

Vědci se z více než 99,9 procenta shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu. Uvádí to studie, která byla zveřejněna v časopise Environmental Research Letters. Její autoři analyzovali kolem 90 tisíc odborných publikací týkajících se klimatu.

Ilustrační foto Foto: Kia Johnson, Reuters
Studie: 99,9 procenta vědců se shoduje, že člověk ovlivňuje klima

Předchozí obdobný výzkum z roku 2013 uváděl, že na změnách klimatu způsobených člověkem panuje mezi odbornou veřejností 97procentní shoda. Tento výzkum byl vypracován na základě studií z let 1991 až 2012.

Je to uzavřený případ. Ve vědecké komunitě není žádný významný odborník, který by pochyboval o klimatických změnách způsobených člověkem.
Mark Lynas, Cornellova univerzita

Nový výzkum se zaměřil na odborné recenzované publikace, které byly zveřejněny od roku 2012 do listopadu 2020. Analýza přitom proběhla ve dvou etapách.

V první se badatelé zaměřili na 3000 náhodně vybraných studií o klimatu. Mezi nimi našli jen čtyři publikace, které byly skeptické k tezi, že člověk zapříčinil klimatickou krizi.

28 článků v méně renomovaných časopisech

V druhé fázi pak hledali v databázi obsahující 88 125 studií spojení, která obvykle používají klimatičtí skeptici, jako „přirozené cykly“ nebo „kosmické záření“.

Tímto způsobem se dostali k 28 článkům, které pochybovaly o vlivu člověka na klimatické změny. Všech 28 těchto článků ale bylo zveřejněno v méně renomovaných časopisech.

„Je to opravdu uzavřený případ. Ve vědecké komunitě není žádný významný odborník, který by pochyboval o klimatických změnách způsobených člověkem,“ zdůraznil podle deníku The Guardian hlavní autor studie a hostující vědecký pracovník na americké Cornellově univerzitě Mark Lynas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků