Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Studenti v náhradním termínu skládají přijímačky na maturitní obory

Na středních školách se ve čtvrtek koná první náhradní termín jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory. Podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které je organizuje, k nim míří několik stovek uchazečů, kteří se – například kvůli nemoci – omluvili z testů v řádném dubnovém termínu. Druhý náhradní termín bude den poté, tedy v pátek.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Studenti v náhradním termínu skládají přijímačky na maturitní obory

Celkem by letos k náhradnímu testu z češtiny mohlo přijít první den 462 žáků, druhý den 364. Zkoušku z matematiky by v prvním náhradním termínu mělo skládat 520 zájemců o studium, ve druhém termínu 419 uchazečů.

K jednotným přijímacím zkouškám se dle Cermatu přihlásilo letos 87 258 dětí, tedy o 880 více než loni. Všichni uchazeči mohli podat přihlášky na dvě školy, a mít tak k dispozici dva pokusy, ze kterých se započítává lepší výsledek. Řádné termíny zkoušek se konaly v polovině dubna, výsledky z nich dostali ředitelé od Cermatu 27. dubna.

Volná místa, žáci pod čarou a chyba Cermatu

Školy, kde se dělají zkoušky v náhradních termínech, musejí pro další uchazeče držet volná místa. Pokud u testů neuspějí nebo se nakonec rozhodnou pro jinou školu, může ředitel zbývající místa doplnit žáky pod čarou, jejichž rodiče podali proti nepřijetí odvolání.

V dubnovém testu z češtiny pro víceletá gymnázia měl Cermat chybu, kterou zjistil až v den, kdy již ředitelé škol přebírali výsledky hodnocení. Chyba se týkala otázky, kde měli studenti ze čtyř slov najít to, jehož kořen se skládá ze čtyř hlásek. Mezi čtyřmi nabízenými odpověďmi byly ve skutečnosti dvě správně, i když měla být jediná.

Po opravě hodnocení se díky tomu dva žáci přesunuli ze seznamu nepřijatých mezi úspěšné. Díky jednomu bodu navíc překročili hranici k přijetí. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) je velmi pochybné, že by mohl selhat „jen” lidský faktor, jak tvrdí ředitel Cermatu Jiří Zíka. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků