Hlavní obsah
 

Satelit zmapoval fascinující pohyb písku ze Sahary do Amazonie

Vzdušné proudy šíří písek z jednoho z nejnehostinnějších míst na světě - z africké pouště Sahary až do Amazonie, která je naopak plná života. Satelit NASA zmapoval v letech 2007 až 2013, v jak velkém množství je písek na americký kontinent přenášen. Podle výsledků se každý rok ze Sahary vznese průměrně 182 miliónů tun písečného prachu, který cestuje vzduchem přes Atlantik.

 
Satelit zmapoval fascinující pohyb písku ze Sahary do Amazonie

Většina z tohoto množství zůstane v atmosféře a putuje dál, do Amazonie spadne asi 27,7 miliónu tun prachu, do Karibiku dalších 43 miliónů.

Pro Amazonii je významný především písek z prohlubně Bodelé v Čadu, která je silně mineralizovaná a proslulá písečnými bouřemi. Řádí tam asi 100 dní v roce.

Fosfor ze Sahary pomáhá vegetaci v Amazonii

Minerální látky v čele s fosforem, kterých je prohlubeň v Čadu plná, jsou v půdě v Amazonii nedostatkové. Písek, který v podobě mikroskopických částic přinesou vzdušné proudy z Afriky, se usadí na listech stromů a dalších rostlin v deštném pralese. Jak je smyje déšť, nebo odpadávají, dostávají se látky do půdy, ty tak mohou dál bujně růst. Fosfor je pro rostliny a jejich vývoj velmi důležitý.

Odborník na atmosférické jevy z univerzity v Marylandu Hongbin Yu odhaduje, že se do půdy pralesů takto ročně dostane asi 22 000 tun fosforu. Stejně velké množství je spláchnuto deštěm do řek. Množství vědci vypočítali odebráním vzorků z Bodelé a ze stanic v Barbadosu a ve floridském Miami.

Množství písku, který se z největší pouště světa dostává na další kontinenty, se mění. Například v roce 2011 ho bylo až o 86 procent méně než v roce 2007. Vědci doufají, že jim záběry ze satelitu pomohou vysvětlit, na čem je množství písku ze Sahary ve vzduchu závislé. Nyní předpokládají, že roli hraje množství srážek v oblasti Sahelu, oblasti stepí pod Saharou s velmi suchým podnebím.

Není vzácný ani v Evropě

Písek ze Sahary se ve větším množství občas dostává i nad území ČR. Naposledy jej mohli lidé v podobě prašných teček například na autech pozorovat loni v dubnu.

Vrstvička saharského písku pokryla Hradec Králové.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků