Hlavní obsah
 

Šance pro ochrnuté pacienty, vědci rozchodili opici s poraněnou míchou

Vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne možná přinášejí naději lidem s poraněnou míchou. Dokázali „rozchodit” opici, která nemohla ovládat pravou zadní nohu. Pomocí implantovaných přístrojů se odborníkům podařilo obejít poškozenou míchu. Zařízení totiž dokáže číst signály z mozku a v reálném čase je předávat paralyzované končetině. Výsledky svého výzkumu publikovali v prestižním vědeckém časopise Nature.

 
Šance pro ochrnuté pacienty, vědci rozchodili opici s poraněnou míchou

„Jedná se o vůbec první případ, kdy neutotechnologie obnovila pohyb u primátů. Před námi ale stojí ještě mnoho náročných úkolů. Může uplynout pár let, než bude možné složky tohoto léčebného zákroku naplno vyzkoušet i lidí,“ uvedl neurolog Grégoire Courtine pro BBC.

Propojení dekódování mozku a stimulace míchy, aby vznikla komunikace, je něco zcela nového.
neurochiruržka Jocelyne Blochová

„Vložili jsme jednu z elektrod do malé oblasti mozkové kůry, která kontroluje nohu,“ popisoval Courtine jejich práci. „Informace ze všech neuronů jsme odeslali do počítače, který dekóduje pohybové povely primáta založené na tomto signálu. To znamená natahování nebo krčení nohy.“

Data počítač následně bezdrátově pošle do přijímače, který je umístěn na míše. Pomocí elektrických impulsů ve správný čas a pořadí stimuluje svaly končetiny.

Číst mozkovou aktivitu není nic nového, stejně tak stimulovat míchu, tvrdí neuroložka Jocelyne Blochová. „Ovšem spojení obojího, tedy propojení dekódování mozku a stimulace míchy, aby vznikla komunikace, to je něco zcela nového,“ uvedla.

Běžné využití nejdříve za několik let

Vědci nyní pracují na klinické studii, aby implantáty mohli vyzkoušet i na lidech s poraněnou míchou. Běžné využití této technologie ale předpokládají až za několik let.

Technologie použitá pro stimulaci míchy je stejná jako ta u mozkové kůry při léčbě Parkinsonovy choroby. Courtine však dodal, že se přece jen od primátů lišíme, tudíž u lidí bude třeba přijít s ještě sofistikovanějšími způsoby stimulace svalů u ochrnutých končetin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků