Hlavní obsah

Řízení k omezení akreditace na právech v Plzni se týká nultých ročníků. Nic tragického, tvrdí rektor

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Plzeň

Správní řízení k omezení akreditace na plzeňských právech, které zahájil Národní akreditační úřad (NAÚ), se týká tzv. nultých ročníků a způsobu přijímání na fakultu. Řízení se netýká samotného studia na právech, jde jen o podmínky pro přijímání, uvedl v úterý rektor Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni Miroslav Holeček.

Foto: Milan Malíček, Právo

Rektor ZČU Miroslav Holeček.

Článek

Úřadu se nelíbí, že absolventi nultého ročníku, takzvaného celoživotního vzdělávání (CŽV), získávají bodové zvýhodnění pro následné přijímací řízení. Správní řízení by mělo pomoci vyjasnit podmínky pro nulté ročníky na všech vysokých školách.

Podle rektora šlo o jednu ze standardních kontrol NAÚ, která probíhala od loňského května do letošního ledna a zaměřila se pouze na celoživotní vzdělávání, tedy na nulté ročníky.

Plzeňským právům hrozí omezení akreditace

Věda a školy

„Ty jsou určené pro ty, kteří se na vysokou školu nedostanou a zaplatí si kurz CŽV a díky tomu mají nějakou bonifikaci pro přijímací řízení anebo získají možnost nastoupit přímo do prvních ročníků. Vysoké školy to mají nějak nastavené. Předmětem nálezu, výtky NAÚ je, že nastavení není dostatečně transparentní, protože nemají být preferováni někteří uchazeči proti ostatním,“ řekl.

„Věříme, že to fakulta vysvětlí“

Od loňska studuje na CŽV na právech 14 studentů. CŽV odpovídá prvnímu ročníku studia programu Právo a právní věda, jemuž NAÚ prodloužil v září 2018 akreditaci až na deset let.

„Seznámili jsme se zatím jen se zápisem NAÚ, zahájení správního řízení ještě nepřišlo. Pevně věříme, že to fakulta vysvětlí, a pokud budou shledány věci, které bude třeba napravit, tak okamžitě zjednáme nápravu. Není to nic skandálního, tragického. Jde jen o vyjasnění podmínek,“ reagoval dále Holeček.

Už z pondělního vyjádření mluvčí univerzity Šárky Staré vyplynulo, že vedení školy věří, že fakulta dokáže své postupy obhájit.

Vědci ze ZČU zkoumali zaniklá města v Africe. Teď tvoří jejich 3D modely

Věda a školy

Délku správního řízení každopádně rektor nedokázal odhadnout. Rektor očekává od fakulty, že dodá faktický rozbor základní otázky, zda není porušován rovný přístup.

Ani podle pondělního vyjádření zástupce akreditačního úřadu Jiřího Smrčky zatím není možné říct, jak dlouho řízení o omezení akreditace potrvá. Cílem je podle něj motivovat školu ke zjednání nápravy.

Podle Holečka se řízení netýká samotného studia na právech, jde pouze o podmínky přijímání. Na fakultě právnické se studuje pod kontrolou NAÚ –⁠ na rozdíl od jiných oblastí vzdělávání, pro něž má ZČU schválenou institucionální akreditaci.

Mendelova univerzita má problémy kvůli doktorandům, hrozí omezení akreditace

Věda a školy

Účastníkem správního řízení, které je na začátku, je sama ZČU. „Právnická fakulta musí spolupracovat s vedením univerzity a poskytnout velmi detailní informace a doložit, že je vše transparentní, že to nikoho nezvýhodňuje a tak dále. Pokud by i tak byly nějaké pochybnosti, tak uděláme opatření vůči přijímání a budeme modifikovat současné podmínky. Tedy abychom tu myšlenku (CŽV) úplně nezahodili, ale aby byla zaručena transparentnost,“ vysvětlil Holeček.

Podle něj je otázkou, jestli bude letos nultý ročník na právech otevřen. Uchazeči, kteří podají přihlášky, musí nejprve absolvovat standardní přijímací SCIO testy a pak se na fakultu buď dostanou, nebo nikoli.

Od loňska studuje na CŽV 14 studentů, během studia musí složit několik zkoušek. „Je potřeba objasnit řadu momentů, jestli třeba CŽV mohou absolvovat i na jiné fakultě, jestli jsou pro ně podmínky dostatečně náročné a další. To musí fakulta pořádně prozkoumat a podat zprávu,“ pokračoval.

CŽV jako významná položka

Celoživotní vzdělávání teď podle strategického plánu ministerstva školství (MŠMT) nabývá velkého významu. „MŠMT chce, aby se vysoké školy věnovaly dalšímu dovzdělávání populace,“ uvedl rektor. Model nultého ročníku CŽV se využívá na řadě vysokých škol.

Práva v Plzni vystudoval za dva měsíce. Odebrání titulu potvrdil soud

Krimi

Fakulta právnická ZČU je spojena s největší aférou českého vysokého školství. Vypukla v roce 2009 kvůli „rychlostudentům“ a nestandardní formě studia. MŠMT v listopadu 2011 odňalo fakultě akreditaci doktorského studijního programu. V červenci 2013 pak potvrdilo právům akreditaci pětiletého magisterského programu a už od září začala fakulta přijímat nové studenty.

Reklama

Výběr článků

Načítám