Hlavní obsah
Příprava lodi Starship na Floridě Foto: Amy Thompson/Space.com

Prototyp Muskovy Hvězdné lodi se již rýsuje

Hluboko v srdci průmyslové zóny vesmírného pobřeží americké Floridy se staví kosmická loď pro kolonizaci Marsu. Jde o prototyp meziplanetární lodi americké soukromé společnosti SpaceX známé jako Starship (Hvězdná loď). Má jít o dopravní prostředek pro 100 cestujících, který, jak firma miliardáře Elona Muska doufá, jednou vezme lidi a náklad na Měsíc, Mars a ještě dál.

Příprava lodi Starship na Floridě Foto: Amy Thompson/Space.com
Prototyp Muskovy Hvězdné lodi se již rýsuje

SpaceX, která už dříve oznámila, že bude stavět prototypy této lodi v Texasu i na Floridě, si právě na Floridě pronajala zařízení Cocoa od společnosti Coastal Steel. Po dokončení bude kovová loď vysoká 39,6 metru a široká devět metrů.

Starship na Floridě podle serveru Space.com po nedávném nasazení kuželovité přídě vykukuje nad koruny stromů a konečně nabývá tvaru.

Když zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk svůj projekt nedávno oznámil, prototyp byl jen masivní reflexní ocelový kruh, nyní již začíná vypadat jako kosmická loď.

Soutěž uvnitř firmy

SpaceX navíc učinila významný pokrok při stavbě podobného prototypu přezdívaného Starhopper (Hvězdný skokan) ve svém zařízení na jihu Texasu.

Společnost doufá, že trocha přátelského soutěžení uvnitř firmy nejen zlepší design lodi, ale také urychlí vývoj.

„Na obou místech se vyrobí mnoho Starshipů. Je to soutěž o to, kde je práce efektivnější. Odpověď může být, že je efektivní na obou místech srovnatelně,” uvedl Musk na Twitteru. „Poznatky získané jedním týmem musejí být sdíleny s tím druhým, ale ten je nemusí využít,” dodal.

V lednu pozorovatelé v blízkosti texaského zařízení společnosti zahlédli stříbřitou vesmírnou loď tyčící se nad rovinatou krajinou. Nedlouho poté Musk potvrdil, že jde o prototyp, hodně podobný jako raketa Grasshopper, která předcházela tahounu SpaceX Falconu 9. Oba prototypy Starshipu vystavují na odiv svůj zářivý plášť z nerezavějící oceli, který tolik připomíná vědeckofantastické příběhy.

Prototyp v Texasu už má určité letové zkušenosti. V dubnu se připoután k zemi a poháněn jedním motorem Raptor na několik vteřin vznesl. SpaceX je stále ještě v počáteční fázi zkoušek, ale předpokládá, že prototyp budou nakonec pohánět tři Raptory.

Testovací loď Starship z Texasu

Foto: Profimedia.cz

Takovéto malé skoky připraví cestu ke skutečnému provozuschopnému letu. Finální Starship odstartuje na silné raketě nazvané Super Heavy, přičemž jak loď, tak raketa budou využitelné opakovaně.

V obou zařízeních společnosti na Floridě i v Texasu se postaví finální letuschopné verze Starshipu a nosiče Super Heavy. Lodě spojené s raketou se budou tyčit do výše 122 metrů.

SpaceX uvádí, že raketa Super Heavy bude mít 31 motorů Raptor a sama Starship dalších sedm vlastních. Tyto motory, které jsou stále ještě ve fázi vývoje, jsou poháněné směsí tekutého metanu a tekutého kyslíku. Mají mít dvakrát větší sílu než motory Merlin, jež nyní pohánějí rakety Falcon.

Ve Starshipu má jako první letět Japonec

Prozatím mají Starship a Super Heavy na seznamu zatím jediný let. Loni v září Musk prozradil, že se japonský miliardář Jusaku Maezawa zapsal na první let Starshipu, jímž bude kosmický výlet kolem Měsíce naplánovaný na rok 2023.

Šéf Tesly Elon Musk

Foto: Noah Berger, Reuters

Systém Starship je příští položka v dlouhé řadě stále větších raket. Je to teprve rok a čtyři měsíce, co debutoval Falcon Heavy, letos v dubnu už poprvé oficiálně vynesl náklad na oběžnou dráhu.

V úterý 25. června tato masivní raketa se startovním tahem přes 22 milionů newtonů úspěch zopakovala s 24 družicemi.

Ale ani Falcon Heavy s 27 motory není pro SpaceX dost. K tomu, aby Musk uskutečnil svůj sen udělat z lidstva druh schopný cestovat mezi planetami, potřebuje právě Starship a Super Heavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků