Hlavní obsah
Malba hrušky Foto: Tina Wassel Keck

Program vědců z ČVUT dokáže vykouzlit realistické ruční malby

Vědci pod vedením Daniela Sýkory z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyvinuli nový nástroj pro automatickou stylizaci 3D obrazu StyLit. Dokáže věrně reprodukovat výtvarníkův styl a automaticky tak vytvořit syntetické malby. Svou realističností mohou zmást i odborníka.

Malba hrušky Foto: Tina Wassel Keck
Program vědců z ČVUT dokáže vykouzlit realistické ruční malby

Aplikace StyLit dokáže v reálném čase stylizovat vzhled složitějších 3D modelů na základě ručně kresleného příkladu jednoduché scény vytvořené uživatelem.

Díky světelným efektům působí realisticky

Hlavní výhodou nové metody je analýza šíření světla ve scéně, která umožňuje věrně reprodukovat stylizaci specifických světelných efektů, jako jsou kupříkladu lesklé odrazy, stíny či nepřímé osvětlení.

Teaser

Foto: -, Daichi Ito, Pavla Sýkorová, Pavla Sýkorová a Lukáš Vlček

Tyto efekty dodávají výsledným syntetickým malbám realistický vzhled, kterého bylo obtížné dosáhnout s využitím předchozích postupů.

Usnadnění práce výtvarníků

Na vzniku softwaru se mimo vědců z ČVUT podílelo také šest profesionálních grafiků a zástupci společnosti Adobe.

Díky této spolupráci získala metoda potenciál významně usnadnit práci výtvarníkům, rovněž otevřít možnost automatizované tvorby grafického obsahu, jehož vizuální podoba je takřka k nerozeznání od časově náročné ruční práce.

Metoda byla přihlášena na americkém patentovém úřadě a v blízké době se plánuje spuštění demoverze pro výzkumné a nekomerční účely.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků