Hlavní obsah
Hvězdnatka zdobená (Thismia ornata) Foto: Univerzita Palackého

Olomoučtí biologové objevili na Borneu další dva druhy hvězdnatek

Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo další dva nové druhy hvězdnatky. Pojmenovali je Thismia ornata, česky hvězdnatka zdobená, a Thismia coronata, hvězdnatka korunovaná. Tým tuzemských odborníků má na svém kontě už 12 nových druhů hvězdnatek.

Hvězdnatka zdobená (Thismia ornata) Foto: Univerzita Palackého
Olomoučtí biologové objevili na Borneu další dva druhy hvězdnatek

První z nich dostala jméno podle vnitřku svého květu, který je pokrytý jasně oranžovou síťkou připomínající krajku. Druhá podle vršku květu, který připomíná královskou korunu.

Našli je náhodou

Oba druhy hvězdnatek našli biologové na Borneu náhodou. V tamních lesích pátrali po úplně jiných druzích, které už byly popsány, ale od jejich objevu je nikdo nespatřil.

„V případě Thismia ornata jsme chtěli najít druhy popsané italským botanikem Odoardem Beccarim v polovině 19. století. Místo toho jsme našli rostlinu, jejíž květ dosahuje v průměru až 12 centimetrů a vyniká výrazným zbarvením. Unikátní je zejména vnitřní část květu, která je pokrytá sytě oranžovou síťkou připomínající krajku,” popsal Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

Thismia ornata se vyskytuje hned na několika lokalitách v blízkosti města Kuching, které je hlavním městem malajsijského státu Sarawak. Neunikla tedy pozornosti řady amatérských fotografů, kteří její fotky zveřejnili na internetu.

„Nikdo si však neuvědomil, že jde o dosud neznámý druh. Tato hvězdnatka také není tak náročná na své životní prostředí a roste i tam, kde by se jiné druhy nevyskytovaly. Našli jsme ji například i na okraji lesa v místní minizoo, hned vedle výběhu krokodýlů,” doplnil Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Druhá rostlina byla zatím nalezena jen na jednom místě

Druhou hvězdnatku, Thismii coronata, vědci objevili při pátrání po druhu Thismia goodii. Nový druh hvězdnatky roste v horách na severu Bornea na hranicích mezi malajsijskými státy Sarawak a Sabah a byl zatím nalezen pouze na jediném místě.

Podobně jako většina ostatních hvězdnatek roste v hlubokých stinných tropických deštných lesích.

Hvězdnatka korunovaná (Thismia coronata)

Foto: Univerzita Palackého

Tyto dva druhy jsou již jedenáctým a dvanáctým novým druhem hvězdnatek, který se přírodovědcům podařilo na Borneu najít. Výzkum v tamních deštných pralesích provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z ostatních ústavů už několik let.

Věnují se tam hlavně studiu rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých nadmořských výškách a na odlišných typech stanovišť.

Kromě rostlin zde objevili v minulosti již také nové druhy drobnělek, dvoukřídlých, pavouků či motýlů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků