Hlavní obsah
Varovný systém na Svatém Kopečku v Olomouci Foto: Miroslav Vysoudil, Přírodovědecká fakulta UP

Olomouc získala od své univerzity unikátní meteorologický varovný systém

Na rizika spojená s výkyvy počasí a nebezpečnými meteorologickými jevy – například takzvanými bleskovými městskými povodněmi – bude od letošního roku obyvatele Olomouce upozorňovat v ČR ojedinělý varovný systém. V rámci soutěže Univerzita městu jej realizoval Miroslav Vysoudil z tamní Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP). Využil dříve vybudovanou síť meteorologických stanic, která dosud sloužila pro výuku a výzkum.

Varovný systém na Svatém Kopečku v Olomouci Foto: Miroslav Vysoudil, Přírodovědecká fakulta UP
Olomouc získala od své univerzity unikátní meteorologický varovný systém

„Stanice umíme naprogramovat tak, aby v případě potřeby vydaly varovnou SMS zprávu. Městský meteorologický varovný a sledovací systém MEMWACS ji pošle kompetentnímu pracovníkovi Odboru ochrany Magistrátu města Olomouce, který situaci vyhodnotí a v případě možného ohrožení distribuuje zprávu obyvatelům. Olomouc tím pádem má vysoce efektivní prostředek pro včasné varování obyvatel před nebezpečnými meteorologickými jevy a procesy,“ uvedl Vysoudil.

Je tak dle jeho slov jedním z mála, ne-li jediným městem v tuzemsku, kde podobný systém existuje a je plně funkční.

Na základě vyhodnocení přijatých zpráv může magistrát podle UP informovat obyvatele města o možném nebezpečí prostřednictvím internetových stránek, chytrých zastávek městské hromadné dopravy, místních médií či SMS zprávami – a přijmout potřebná opatření.

Srážky, vítr i extrémní teploty

Varovné zprávy odcházejí ze stanic Hlubočky, Bystročice a z olomouckých stanic letiště, Svatý Kopeček, Envelopa, Botanická zahrada a Klášter dominikánů v případě, že je množství dešťových srážek v průběhu 10 minut vyšší než 10 milimetrů – tedy 10 litrů na metr čtvereční.

Varovný systém v Bystročicích

Foto: Miroslav Vysoudil, Přírodovědecká fakulta UP

Dále například, když množství srážek spadlých během šesti hodin přesáhne 30 milimetrů. Systém upozorňuje i na silné nárazy větru. Tyto znalosti jsou rozhodující pro analýzu rizik a prevenci závažných nehod a havárií, rovněž pro analýzu vzniku takzvaných bleskových městských povodní.

„Ve vztahu k ochraně obyvatelstva před těmito nebezpečnými jevy mohou být významná i opatření před riziky souvisejícími s extrémně vysokými či nízkými teplotami. Nízké mohou doprovázet teplotní inverze a mlhy, a negativně tak ovlivňovat rozptylové podmínky v ovzduší nebo ohrožovat silniční dopravu. Dlouhodobě vysoké teploty představují zátěž pro obyvatelstvo, zejména u malých dětí a starších občanů mohou vytvářet zdravotní riziko,“ doplnil geograf a klimatolog Vysoudil, který je také autorem knihy Podnebí Olomouce.

Soutěž Univerzita městu má za sebou pilotní ročník. Cílem je podpořit nápady, které přispějí ke kultivaci prostředí města, k rozvoji životního stylu či k řešení ekologických problémů. Soutěž vyhlásila univerzita spolu s oddělením Open Development radnice v izraelském Tel Avivu a za podpory olomouckého magistrátu.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků