Hlavní obsah
Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové. Ilustrační snímek Foto: UHK

O absolventy humanitních oborů je na trhu práce zájem, ukázal průzkum

Jak jsou na tom s uplatněním absolventi humanitních a společenskovědních oborů? Agentura STEM/MARK pracovala s daty tří filozofických fakult - Univerzity Hradec Králové, Ostravské univerzity a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, které v rámci průzkumu spojily své síly. Sociologické šetření ukázalo, že jsou jejich absolventi na trhu práce žádaní, například ve školství a službách jsou podle zaměstnavatelů nenahraditelní.

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové. Ilustrační snímek Foto: UHK
O absolventy humanitních oborů je na trhu práce zájem, ukázal průzkum

„Humanitní a společenské obory jsou bohužel obětí řady mýtů a stereotypů, na což se dlouhodobě snažíme poukázat. Z tohoto průzkumu však jasně vyplývá, že pozice absolventů humanitních oborů na trhu práce je perspektivní,“ zdůraznil děkan královéhradecké filozofické fakulty Jan Prouza.

„Víme, že naši absolventi nemají problém s uplatněním na trhu práce. Dosud jsme však neměli přesná data, která by to potvrdila,“ poznamenal k výsledkům děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity Robert Antonín.

Praxe je základ

Průzkum ukázal, že vysoké školy by podle zaměstnavatelů měly více pozornosti věnovat praktickým dovednostem, praxi během studia a dále samostatnosti a jazykové vybavenosti studentů.

Budova Filozofické fakulty Ostravské univerzity

Foto: archiv OU

„S potencionálními zaměstnavateli nejen v Moravskoslezském kraji dlouhodobě spolupracujeme. Nabídkou vybraných předmětů a doprovodných modulů zaměřených převážně na praxi se snažíme vyjít vstříc jejich potřebám. Jednou z priorit našeho vzdělávání je vynikající znalost minimálně jednoho světového jazyka bez ohledu na studovaný obor. Všichni studenti proto mají možnost během studia vycestovat prakticky kamkoli na světě,“ dodal Antonín.

Komunikace, spolupráce, zvládání stresu

Šetření navíc poukázalo i na další potřeby zaměstnavatelů. Firmy tak například od absolventů ve velkém očekávají schopnost učit se novým věcem, umění komunikace a týmové spolupráce či schopnost zvládat stres.

„Celkově je většina zaměstnavatelů (71 procent) spokojená s kvalifikací, se kterou absolventi humanitních a společenskovědních oborů ze školy přicházejí. Zajímavé však je, že pouze necelá třetina firem se rozhoduje podle prestiže vysoké školy,“ podotkl Jan Burianec ze zmíněné agentury.

Nejčastějšími zaměstnavateli absolventů těchto oborů jsou podle průzkumu spíše velké firmy, které působí hlavně ve školství a státní správě, dále ve finančních a odborných službách nebo společnostech se zahraniční působností.

Nadprůměrný zájem o tyto absolventy je v Praze a Ústeckém kraji. V Moravskoslezském kraji je zájem hlavně o absolventy se znalostmi jazyků, poptávka firem je spíše průměrná. Podprůměrný zájem o absolventy humanitních a společenskovědních oborů je ve Středočeském, Plzeňském a Zlínském kraji.

Pro uchazeče o studium, studenty a absolventy humanitních fakult je podle průzkumu pozitivní především skutečnost, že hned tři čtvrtiny zaměstnavatelů, u nichž mohou nalézt uplatnění, chystají v příštích třech letech nábor lidí se společenskovědním vzděláním.

Filozofická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Foto: archiv UJEP

Výzkum vznikl jako součást projektu Společný postup filozofických fakult v oblasti zvyšování kvality a prestiže humanitních a společenských věd, do kterého jsou zapojeny právě ony tři univerzity z Hradce Králové, Ostravy a Ústí nad Labem.

Samotné šetření probíhalo letos od 9. července do 7. srpna a zapojila se do něj více než tisícovka firem s pěti a více zaměstnanci.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků