Hlavní obsah
 

Největšího pterosaura z jižní polokoule vystavili v Riu

Muzeum v Riu de Janeiru představilo takřka kompletní kostru pterosaura o rozpětí osmi metrů. Plaz žil před 110 milióny lety. Kostra ptakoještěra Tropeognathus mesembrinus byla nalezena spolu s dalšími dvěma na náhorní plošině Chapada de Araripe. Jde o nejlépe zachovanou kostru největšího ptakoještěra z jižní polokoule.

 
Největšího pterosaura z jižní polokoule vystavili v Riu

Jeden z paleontologů Alexander W. A. Kellner zdůraznil mimořádnost nálezu, protože jde o téměř kompletní skelet, jaký se u pterosaurů málokdy nachází: „Výjimečné je, že jde o nejkompletnější fosilii, se zachovalou skoro celou kostrou a lebkou. Zbylé dvě se sestávají jen z části paží a křídel a malých úlomků lebky. Tato má zachovalé cranium, dolní čelist, skoro kompletní páteř, přední končetiny, nohy. Kellner uvedl pro AFP, že je to největší (pterosaurus) nalezený na jižní polokouli a třetí největší na světě“.

Brazilský paleontolog Alexander Kellner ukazuje modely pterosaura Tropeognathus mesembrinus.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

"Můžeme prokázat, že tito velcí plazi létali na nebi severovýchodní Brazílie mnohem dříve, než se původně myslelo, protože fosilie byly nalezeny v usazeninách starých 110 miliónů let“.

Brazilský paleontolog Alexander Kellner před modelem pterosaura Tropeognathus mesembrinus

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Do té doby se předpokládalo, že velcí pterosauři s rozpětím přes osm metrů žili ve svrchní křídě před 86 až 72 milióny lety. Největším pterosaurem je Quetzalcoatlus, jehož rozpětí poslední studie odhadují na 11 metrů. Známý Pteronadon, pro kterého byl typický dlouhý hřeben na craniu, měl rozpětí asi šest metrů.

Fosilní nálezy pterosaura Tropeognathus mesembrinus a za nimi model jeho lebky

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Tropeognathus se však od obou značně liší, není bezzubý, ale má v čelistech řídké rovné zuby a na přední části protažené horní čelisti hřeben. Navíc je mnohem starší a nepochází z oblasti Laurasie, jak se nazývala severní polovina rozpadlé prapevniny Pangey, ale z jižní Gondwany. Tropeognathus byl dříve řazen do rodu Ornithocheirus, který žil ve stejné době v Evropě, ale nakonec z něj byl vyčleněn.

Pterosauři Tropeognathus mesembrinus bojující o rybu v představách výtvarníků.

Foto: Reuters

Předpokládá se, že podobně jako ostatní velcí ptakoještěři, jak se tito tvorové dříve nesprávně označovali, většinou spíše plachtil. V křídě se rozměry pterosaurů značně zvětšily, což bylo zřejmě dáno tím, že se objevili ptáci, jejichž schopnosti letu byly lepší.

Pelontolog Alexander Kellner ukazuje modely pterosuara Tropeognathus mesembrinus.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Model kostry i objevené fosilie budou moci vidět návštěvníci muzea od pátku.

Pterosauři nepaří mezi dinosaury, jsou s nimi jen vzdáleně příbuzní, i když se někdy řadí do postranní větve archosaurů, ale ne té, která vedla k ptákům.

Model kostry pterosaura Tropeognathus mesembrinus

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků