Hlavní obsah

Nález druhého zachovalého mamuta nadchl ruské vědce

V tundře u obce Mys Kamennyj na Jamalském poloostrově našli lovci sobů další dokonale zachovaný exemplář mamutího mláděte. V obtížně přístupné polární oblasti Ruska jde už o druhý podobný objev, když v květnu roku 2007 našli nedaleko odtud téměř neporušené tělo mladé mamutí samice Ljuby. Mládě objevené před třemi dny prý Ljubě jako by z oka vypadlo.

Nález druhého zachovalého mamuta nadchl ruské vědce

Cenný objev si před třemi dny připsal předák lovecké brigády Pjotr Jadne, napsala agentura Interfax. Tělo malého mamuta zatím zůstalo ležet na místě nálezu, kam se nyní spěšně vydala expedice specialistů ruské akademie věd. Vědci se bojí, aby si ostatky mamuta nerozebrali zvědavci.

Mamutím pohřebištěm se staly břehy jamalské řeky Juribej. Letos v květnu tam experti zahájili výzkum nalezených pozůstatků dospělého mamuta, ale kvůli záplavám musely být práce přerušeny. Nyní se na místo chtěli vrátit, ale nález mláděte zřejmě jejich původní plán změní.

"Pokud se zprávy o mláděti potvrdí, bude to další senzace světového významu," řekla ruské agentuře vedoucí ruského vědeckého týmu Natalja Fjodorovová. Dovolí-li to počasí, bude malý mamut vrtulníkem převezen do jamalské metropole Salechardu, kde ho uloží do obřího mrazáku.

Vědci soudí, že mamuti se objevili někdy před 4,8 miliónu let a poslední vymřeli přibližně před 4000 roky právě na Sibiři. K jejich vyhynutí zřejmě přispěly změny klimatu a také vybíjení lidmi. Věk Ljuby experti odhadli na 40.000 let.

Ruský nález mláďat mamuta s konzervovanými tkáněmi umožňuje v poměrně dohledné době mamuty znovu naklonovat. Zainteresovaní vědci si od oživení slibují vyzkoušení nových možností genetiky i komerční úspěch s živočichem, kterého budou chtít všichni vidět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků