Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Na základních školách startují zápisy dětí do prvních tříd

Na základních školách v úterý 3. dubna začaly zápisy dětí do prvních tříd. Podle odhadů ministerstva by k nim mělo přijít asi 135 tisíc dětí, tedy přibližně o 13 tisíc méně než loni. Počet prvňáků tak zřejmě podruhé za sebou klesne. Zápisy potrvají do konce dubna, přesný termín mohou určovat ředitelé jednotlivých škol.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Na základních školách startují zápisy dětí do prvních tříd

K zápisu musejí letos přijít všechny děti narozené od 1. září 2011 do 31. srpna 2012. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech. Ministerstvo jich očekává asi 700. Zhruba 23 200 dětí se k zápisu chystá znovu, protože loni dostaly odklad.

Rodiče dětí, které chtějí požádat o odsunutí školní docházky o rok, musí k žádosti předložit posudek z pedagogicko-psychologické poradny a potvrzení od lékaře či psychologa. Měli by to stihnout už v době zápisu, nechat vyšetřit dítě v poradně ale mohou až do konce května. V takovém případě by u zápisu měli alespoň říct, že o odkladu uvažují.

Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.

Loni přibylo žádostí o odklad

Zápisy se letos konají v dubnu druhým rokem. Dříve byly vždy od poloviny ledna do poloviny února. Od posunutí na pozdější termín si ministerstvo slibovalo úbytek žádostí o odklad, loni jich ale naopak mírně přibylo. Jejich podíl se pohybuje každoročně kolem pětiny. Odborníci dlouhodobě upozorňují, že odklad má v ČR zbytečně moc dětí. [celá zpráva]

Novinky již také informovaly, že v září by do škol dle odhadů školského resortu mohlo nastoupit kolem 108 tisíc dětí. [celá zpráva]

Počet prvňáků by tak meziročně mohl poklesnout o zhruba 3500.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků