Hlavní obsah

Na dně Indického oceánu objevili záhadného tvora

Vědecké posádce ponorky v největších hlubinách Indického oceánu se podařilo zachytit neznámého tvora. Výzkumníkům, kteří jsou přesvědčeni, že tento druh nebyl nikdy dříve doložen, pak podle agentury Reuters doslova došla řeč.

Na dně Indického oceánu objevili záhadného tvora

Záhadný živočich s medúzovitým tělem byl natočen mezinárodní průzkumnou misí Five Deeps Expedition v hloubce asi 7192 metrů v Jávském příkopu, což je nejhlubší příkop Indického oceánu. Jeho maximální hloubka činí 7725 metrů.

„Nestává se často, abychom spatřili něco tak mimořádného, že zůstaneme doslova oněmělí úžasem,“ přiznal Alan Jamieson, hlavní vědec expedice, na níž se podílí jak Organizace spojených národů (OSN), tak američtí i albánští odborníci.

„Zatím si nejsme úplně jistí, o jaký druh podmořského zvířete jde, avšak v pravý čas to zjistíme,“ slíbil Jamieson.

Ponorka expedice Five Deeps

Pět oceánů

Podle členů expedice byla výprava do Indického oceánu jejich třetí, kdy se jim podařilo úspěšně dostat svou ponorku směrem k dříve neprobádanému dnu jednoho z pěti světových oceánů – k tomu ostatně odkazuje i název cesty, jelikož „five deeps“ znamená anglicky „pět hlubin“.

Kromě Indického oceánu tedy expedice již propátrala část Jižního oceánu a Atlantiku, dále ji čeká ponoření do Tichého a Severního ledového oceánu, jak vyplývá z jejího webu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků