Hlavní obsah
Maso v syrovém stavu Foto: Reuters

Lidé se ptali na chuť umělého masa, věřící, zda ho mohou jíst

Minulé pondělí se v Londýně smažil a ochutnával první karbanátek z laboratorně vypěstovaného hovězího masa. Gurmáni se ptali na jeho chuť, pro věřící zní ale základní otázka jinak: Dovolí nám naše víra jeho konzumaci?

Maso v syrovém stavu Foto: Reuters
Lidé se ptali na chuť umělého masa, věřící, zda ho mohou jíst

Náboženské servery se zaplnily otázkami a názory na toto téma hned poté, co nizozemský biolog Mark Post svůj karbanátek vypěstovaný z kmenových buněk představil novinářům.

„Je v laboratoři vytvořený burger košer?” ptá se chasidské hnutí Chabad Lubavič na svých internetových stránkách.

Rabín Chabad Lubavič Jehuda Šurpin na internet napsal, že Talmud vypráví o „zázračném masu”, které padalo z nebe, anebo ho vykouzlili rabíni studující mystické texty. Vzhledem k tomu, že toto maso bylo automaticky košer, protože nepocházelo ze skutečného zvířete, dalo by se to použít jako precedens i pro maso ze zkumavky. Ovšem pokud jsou kmenové buňky skutečným masem, dodal Šurpin, pak by musely pocházet z krávy poražené v souladu se zásadami košer postupu.

Rabíni budou studovat...

Rabíni budou muset tuto problematiku pečlivěji prostudovat, „jakmile se stane běžnější a burgery z laboratorní misky budou dostupnou možností,” uzavřel Šurpin.

Košer zákaz míchání masa s mléčnými výrobky představuje další překážku pro praktikující Židy, kteří by si chtěli dát například cheeseburger. Podle rabína Menachema Genacka z newyorského Ortodoxního svazu by maso ze zkumavky mohlo být za jistých podmínek považováno za „parve”, tedy ani maso ani mléčné výrobky, a proto by mohly vzniknout košer cheeseburgery.

Islámské zásady halal vyžadují rituální porážku zvířat podobnou porážení košer, ale s menším počtem omezení. „Nezdá se, že by existovaly nějaké námitky proti konzumaci tohoto typu masa,” odpověděl na dotaz uživatelů Islámský ústav okrsku Orange v Kalifornii.

Dubajský list Gulf News citoval učence ze saúdskoarabské Džiddy, podle nichž laboratorní maso „nebude považováno za maso z živých zvířat, ale bude 'vypěstované'”. A pokud kmenové buňky použité k jeho pěstování nebudou z prasat, psů či dalších zvířat, která jsou podle pravidel halal zakázána, bude toto maso „vegetativní” a „podobné jogurtu nebo nakládané zelenině”.

...hinduisté bojkotovat

Vyhlídka na bezmasé hovězí vyvolala diskusi rovněž v Indii, kde většinoví hinduisté odmítají steaky a burgery, protože krávy považují za posvátné.

„Nepřistoupíme na to, aby se v jakékoli formě prodávalo nebo bylo použito ke komerčním účelům,” řekl blogu zpravodajského serveru India Real Time Čandra Kaušik, který je předsedou indické hinduistické nacionalistické skupiny Akhil Bharat Hindu Mahasabha.

Mnoho hinduistů a sikhů jsou vegetariáni, proto někteří z nich napsali na internet komentáře, podle nichž by jim umělé maso stejně nechutnalo, i kdyby bylo schváleno jako povolené. „Komu se chce jíst mršiny?” zeptal se jeden z nich.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků