Hlavní obsah
Rozdíly teplot ve světě proti dlouhodobému průměru. Modrá barva označuje teploty nižší, než je obvyklé, červená barva vyšší. Foto: NOAA

Leden plný extrémů byl nakonec ve světě jedním z nejteplejších

Velké mrazy v centrální části USA a na Sibiři, neobvykle teplá zima na Aljašce a v centrální Asii. I když teplotní extrémy se ve světě přikláněly na jednu či druhou stranu, vyšší teploty nakonec „vyhrály“. Podle amerických meteorologů byl letošní leden ve světě čtvrtý nejteplejší od roku 1880.

Rozdíly teplot ve světě proti dlouhodobému průměru. Modrá barva označuje teploty nižší, než je obvyklé, červená barva vyšší. Foto: NOAA
Leden plný extrémů byl nakonec ve světě jedním z nejteplejších

Vůbec nejteplejší byl leden roku 2007 následovaný lety 2002 a 2003.

Podle mapy, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) je evidentní, že extrémní výkyvy proti průměru byly pouze na severní polokouli. Na té jižní nebyly rozdíly tak markantní. Přesto i na jižní polokouli bylo léto teplejší, než byl průměr ve 20. století.

Teplý leden byl i ve střední Evropě. Co se České republiky týče, meteorologové uvedli, že zima je teplá, nejde ale o žádný extrém. V lednu byla průměrná teplota 2,9 stupně, což je sice nad normálem, ale v minulých letech bylo i tepleji. Například v roce 2007 byla průměrná teplota v lednu dokonce 6,3 stupně. Letošní první měsíc roku se tak umístil na 23. až 25. místě od roku 1775.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Severovýchod USA sužuje rekordní vlna mrazů

Video: Reuters

 

ČR trápí spíš sucho

Meteorologové upozorňují spíše na sucho. „Je způsobeno tím, že se nad střední Evropou střídaly vlivy tlakových výší a přechody frontálních systémů od západu, které se nad Českem většinou rozpadaly anebo byly slábnoucí a přinášely jen málo srážek,“ řekla Právu Dagmar Honsová z Meteopressu.

Prosinec přinesl 40 procent srážek dlouhodobého normálu, leden 62 procent a také únor byl srážkově výrazně podprůměrný. Větší množství deště se neočekává ani v březnu. Meteorologové ale současně tvrdí, že vydatné srážky na jaře by mohly deficit napravit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků