Hlavní obsah
Úplněk Měsíce s čepicí z polostínu Země. Úkaz, k němuž dojde z pátku na sobotu v 1:45 hodin. Foto: Právo

Koukněte na oblohu. Nastane „sněžný” úplněk a prolétne i československá kometa

Pokud bude jasná obloha, je noc z pátku na sobotu pro pozorovatele nebe sváteční. Nastane totiž úplněk, kterému se podle tradice přezdívá „sněžný“. A to v sobotu v 1.32 středoevropského času (SEČ). Navíc nejblíže k Zemi bude nad ránem i trpasličí kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková.

Úplněk Měsíce s čepicí z polostínu Země. Úkaz, k němuž dojde z pátku na sobotu v 1:45 hodin. Foto: Právo
Koukněte na oblohu. Nastane „sněžný” úplněk a prolétne i československá kometa

„Úplněk bude doplněn neobvyklým úkazem, při kterém Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu, takřka se jej dotkne, a zhruba na čtyřicet minut tak budeme očima svědky výrazného polostínového, téměř částečného zatmění. Měsíc bude vypadat, jako by jej někdo shora začadil černým kouřem,“ řekl Právu Pavel Suchan z Českého astronomického ústavu.

Zatmění uvidíme vysoko nad jihojihozápadním obzorem. Úkaz začíná již v pátek před půlnocí vstupem Měsíce do zemského polostínu ve 23.34 SEČ, ale tato fáze je očima i fotograficky zcela nezaznamenatelná.

Maximální fáze zatmění po půlnoci

K viditelné části zemského polostínu (k blízkosti plného stínu) se Měsíc přiblíží o necelé dvě hodiny později. Okolo 1 hodiny 20 minut už by mohlo být očima patrné ztmavnutí severovýchodního okraje Měsíce.

Maximální fáze zatmění připadá na sobotu na 1 hodinu 44 minut, kdy se Měsíc bude takřka dotýkat plného stínu Země, jev tak bude výrazný a bude se zdát, jako by byl úplněk z horního okraje začouzený černým kouřem.

Kometa na večerní obloze

Foto: SkyMap/Astronomický ústav AV ČR

„Tehdy najdeme Měsíc ve výšce asi 45 stupňů nad obzorem. Tento dojem bude očima i dalekohledy patrný ještě dalších 25 minut, tedy ještě do přibližně 2 hodin 10 minut SEČ. Poté již úplněk nabude normálního vzhledu,“ uvedl Suchan.

Další zatmění viditelné z Česka, ještě výraznější – částečné – nastane 7. srpna. Na úplné zatmění Měsíce si budeme muset počkat až do 27. července 2018. Půjde o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století.

Československá kometa

Už v úterý do souhvězdí Hadonoše vstoupila trpasličí kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková. Nejblíže Zemi by měla být právě v sobotu. Ze všech komet, které se pravidelně vracejí ke Slunci a nesou jména českých astronomů, patří k těm nejjasnějším. [celá zpráva]

Nejlépe bude podle slov Suchana viditelná k ránu, když bude na cestě pryč od Slunce prolétat v těsné blízkosti Země, ke které se přiblíží jen na 12,4 miliónu kilometru.

Kometa Honda-Mrkos-Pajdušáková 28. prosince 2016

Foto: Gerald Rhemann/Astronomický ústav AVČR

Při tomto přiblížení bude nejjasnější. I když se vrací ke Slunci každých pět a čtvrt roku, podobně příznivý návrat v tomto století už nenastane. Je možné ji spatřit triedrem v souhvězdí Herkula.

Kometu uvidíme i další noci

Rušit pozorování bude jas Měsíce. Kometu ale uvidíme i další noci a okolo jednadvacáté hodiny ji 14. února spatříme v souhvězdí Pastýře nad východním obzorem.

Jako první tuto kometu na obloze našel japonský pozorovatel Minoru Honda 3. prosince 1948. O několik dní později ji nezávisle objevil Čech Antonín Mrkos se Slovenkou Ľudmilou Pajdušákovou ze Skalnatého plesa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků