Hlavní obsah

Hubbleův teleskop našel dosud nejvzdálenější galaxie

Hubbleův vesmírný teleskop zachytil nejvzdálenější galaxie v kosmu, jaké kdy mohli vědci pozorovat. Jsou od Země vzdáleny 13,1 miliardy světelných let. Teleskop mohl galaxie pozorovat díky nové kameře, která je citlivější na infračervené záření. Uvedla to BBC s odkazem na věstník Královské astronomické společnosti.

Hubbleův teleskop našel dosud nejvzdálenější galaxie

Přístroj zachytí záření, které má až dvakrát delší vlny, než má světlo viditelné lidským okem. Světlo vzdálených galaxií se díky rozpínání vesmíru jeví jako červenější. Na snímcích, které teleskop pořídil, je tak patrné, které z galaxií jsou vzdálenější než jiné.

Galaxií je na snímcích několik, vědci nyní budou zkoumat záření jednotlivě, aby je od sebe rozlišili a zjistili, které jsou nejvzdálenější. Snímky jsou velmi kvalitní.

Astronomové předpokládají, že vzdálené galaxie vznikly krátce po Velkém třesku - asi 600 miliónů let po této události. "Je to jako bychom se podívali zpět v čase, kdy vesmír měl jen pět procent svého nynějšího věku - tedy méně než miliardu let, " řekl Daniel Stark z Astronomického institutu v Cambridgi. Vesmír je starý zhruba 13,8 miliardy let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků