Hlavní obsah
 

Egyptští archeologové odkryli stovky sarkofágů

Egyptští archeologové v sobotu představili další cenný nález z pohřebiště v Sakkáře nedaleko Káhiry. Podařilo se zde objevit stovku sarkofágů – většinou i s mumiemi uvnitř – a asi čtyři desítky zlacených sošek.

 
Egyptští archeologové odkryli stovky sarkofágů

Ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání řekl, že barevné zapečetěné sarkofágy pocházejí zejména z pozdní doby starověkého Egypta a následující Ptolemaiovské dynastie, a jsou tedy staré zhruba 2500 let.

Mumifikované tělo zabalené do bílé tkaniny

Odborníci novinářům nové nálezy představili na improvizované výstavě přímo na pohřebišti v Sakkáře. U paty tamní nejznámější hrobky, Džoserovy stupňovité pyramidy, nechali přítomné nahlédnout i dovnitř jednoho ze sarkofágů s mumifikovaným tělem zabaleným do bílé tkaniny. Ukázali i rentgenové snímky, aby doložili stav, v němž se tělo uchovalo.

Vědci představují nové nálezy.

Foto: Nariman El-Mofty, ČTK/AP

Podle Anáního budou objevené artefakty převezeny do třech egyptských muzeí v Káhiře, část z nich získá i vznikající muzeum poblíž pyramid v Gíze. Ministr naznačil, že další objevy ze Sakkáry archeologové veřejnosti představí ještě do konce roku.

Foto: Nariman El-Mofty, ČTK/AP

Barevné zapečetěné sarkofágy jsou staré zhruba 2500 let.

Foto: Nariman El-Mofty, ČTK/AP

Mustafa Wazírí z Nejvyšší rady pro starožitnosti Egypta upřesnil, že archeologové našli další pohřební šachty „plné sarkofágů, bohatě zlacených, zdobených a polychromovaných“.

Sakkára svá tajemství vyjevuje každou chvíli

Antická nekropole Sakkára je vskutku bohatým nalezištěm. V říjnu jsme například informovali, že tam vědci odhalili desítky rakví. K nim se rychle přidávají další a další podobné objevy.

V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let. Přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis. Jako další pohřebiště pro Memfis sloužila i Gíza, která je díky velkým pyramidám v centru zájmu turistů, cenné objevy se ale v minulých letech podařilo učinit i na pohřebištích v Abú Síru a Dahšúru.

Egyptští archeologové představili stovky sarkofágů.

Foto: Nariman El-Mofty, ČTK/AP

Archeologové nálezy představili na improvizované výstavě přímo na pohřebišti v Sakkáře. A to včetně rentgenových snímků, aby doložili stav, v němž se těla uchovala.

Foto: Nariman El-Mofty, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků