Hlavní obsah

Vědci prozkoumali zvířecí mumie ze starověkého Egypta a digitálně je rozbalili

23. 8. 2020, 12:28

Vědci z univerzity ve velšském Swansea z obvazů „digitálně rozmotali” tři mumifikovaná zvířata - kočku, hada a ptáka - ze starověkého Egypta. Získali tím podrobné trojrozměrné snímky mumií, které jim poodhalily i to, jak se Egypťané ke zvířatům chovali za života i po smrti, píše agentura Reuters.

Vědci digitálně rozbalili staroegyptské mumie zvířat

 
Článek

Vědci na mumifikovaných zvířatech provedli digitální "pitvu" pomocí mikropočítačové tomografie (CT), jejíž výhodou je šetrnost ke zkoumaným pozůstatkům. Sejmout obvazy doopravdy by totiž mohlo mumifikovaná těla nenávratně poškodit.

Starověcí Egypťané jsou dodnes proslulí způsobem, jakým připravovali těla zemřelých na cestu do posmrtného života, ve který věřili. Společně s lidmi však mumifikovali i řadu zvířat včetně koček, psů, ptáků, hadů, krokodýlů, a to po řadu století.

Foto: Univerzity Swansea

Digitální odhalená podoba hlavy mumifikovaného kotěte.

„Egypťané využívali a trápili zvířata, stejně jako my,” uvedla spoluautorka studie Carolyn Gravesová-Brownová, podle které lze na zvířecích ostatcích pozorovat špatné zacházení. Tři zkoumané zvířecí mumie podle všeho sloužily jako „děkovné oběti”.

Je starší než Egyptská říše? Tajemství Velké sfingy nedá spát ani expertům

Cestování

Výzkumníci zjistili, že had - mladá kobra egyptská - měl podle zvápnělých ledvin za života málo vody a uhynul na přelomení páteře. Uchoval se svinutý ve smyčce a s doširoka otevřenou čelistí.

Foto: Univerzity Swansea

Digitální odhalená podoba hlavy mumifikovaného mláděte kobry.

Kočka, respektive kotě, byla stará pět měsíců. Měla přelomený vaz, což mohlo být příčinou smrti, nebo k tomu došlo až při balzamování. Ptáka vědci určili jako poštolku obecnou.

Foto: Univerzity Swansea

Ptáka vědci identifikovali jako poštolku.

Zatímco hadi byli spojováni s množstvím egyptských bohů, kočky většinou značily bohyní plodnosti Bastet, která byla někdy vyobrazena jako žena s kočičí hlavou. Hlavu dravce měla božstva spojená se sluncem a s oblohou Re a Hor.

Reklama

Související články

Výběr článků