Hlavní obsah
Měsíc, ilustrační foto Foto: Astronomický ústav AV ČR

Do konce roku pošle Čína novou sondu pro měsíční vzorky

Čína plánuje ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu Čchang-e 5. Na konferenci věnované úspěchům své země při průzkumu našeho přirozeného satelitu to dle agentury Reuters řekl Wu Jen-chua, náměstek šéfa Čínského národního vesmírného úřadu. Pokud se program Čchang-e 5 vydaří, bylo by pak podle něj možné dopravit vzorky i z odvrácené strany.

Měsíc, ilustrační foto Foto: Astronomický ústav AV ČR
Do konce roku pošle Čína novou sondu pro měsíční vzorky

Čínská sonda Čchang-e 4, pojmenovaná podle měsíční bohyně z čínské mytologie, přistála 3. ledna na trvale odvrácené straně Měsíce, konkrétně ve Von Karmánově kráteru v Aitkenově pánvi. [celá zpráva]

Číně se to podařilo jako první zemi, všechna dosavadní přistání – přístrojů nebo lidí – se uskutečnila na přivrácené straně. Čchang-e 4 navíc s sebou měla robotické vozítko Nefritový králík 2, které už 12 hodin po přistání vyjelo ven. [celá zpráva]

Postupně už na Zemi poslalo vůbec první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany luny. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Nefritový králík 2 poslal z odvrácené strany Měsíce panoramatický snímek

Video: Reuters

Úkoly mise Čchang-e 4 zahrnují astronomická pozorování, průzkum tamního hornatého terénu a nerostů a mimo jiné i měření neutronové radiace.

Pokud jde o misi Čchang-e 5, zaměřenou na odebrání vzorků z přivrácené strany Měsíce a jejich dopravení na Zemi, Wu Jen-chua uvedl, že bude realizována koncem roku, přičemž další čínská sonda má podle něj už napřesrok zamířit k Marsu.

„Mise Čchang-e 5 by rovněž měla položit základy pro vyslání dalších sond na lunární jižní pól,” doplnil Wu.

Čínské kosmické ambice

Zatímco ostatní státy své rozpočty na vesmírné programy spíše seškrtávají, Čína má v kosmu ambiciózní plány. Chystá se vybudovat vlastní vesmírnou stanici a dál bádat na Měsíci.

Možná už příští rok bude zahájena mise, jejímž cílem bude v budoucnu dopravit na Zemi měsíční horniny i z druhé strany, jestliže nejprve uspěje Čchang-e 5. A dle stávajících plánů má v roce 2030 na Měsíci přistát první Číňan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků