Hlavní obsah
Povrch Marsu vyfocený sondou Curiosity Foto: Reuters

Curiosity našla na Marsu sloučeniny uhlíku, nejde o stopy života

Marsovské vozítko Curiosity dokončilo první chemický test půdy odebrané z povrchu Rudé planety. Vědci našli stopy uhlíkových sloučenin, ale musejí teprve určit, zda pocházejí skutečně z půdy Marsu, nebo byly na planetu dopraveny odjinud. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na jednání Americké geofyzikální unie v kalifornském San Francisku.

Povrch Marsu vyfocený sondou Curiosity Foto: Reuters
Curiosity našla na Marsu sloučeniny uhlíku, nejde o stopy života

Podle sdělení odborníků analýza nepřinesla žádná překvapení a neukázala ani jednoznačnou přítomnost chemických látek, které jsou stavebními kameny při vzniku života. "I když jsme našli organickou sloučeninu, musíme nejdřív zjistit, jestli je skutečně z Marsu," řekl na konferenci vědecký šéf mise John Grotzinger.

Podle agentury AFP je třeba vyloučit možnost, že látka pochází z jiné planety sluneční soustavy, či dokonce že ji na povrch Marsu dopravila ze Země sama sonda Curiosity.

Ještě složitější podle Grotzingera bude určit, zda jde o biologický materiál. "Je velmi málo pravděpodobné, že bychom našli stopy života nebo byť i jednoduchou organickou sloučeninu ve skalách," řekl americký vědec. Podle expertů je větší šance na zjištění složitějších sloučenin u hory Mount Sharp; k úpatí pět kilometrů vysoké hory se ale Curiosity dostane až počátkem příštího roku.

Ohlášením veleobjevu vyvolal očekávání

Sám Grotzinger před dvěma týdny vyvolal senzaci prohlášením, že Curiosity zaznamenala při zkoumání planety objev, který "zatřese zeměkoulí". I když bližší podrobnosti neuvedl, objevily se spekulace, že vozítko narazilo na stopy složitějších organických sloučenin.

Grotzingerovi kolegové později existenci světodějných důkazů o životě na Marsu popřeli. Grotzinger dnes řekl, že byl ohlasem svého výroku překvapen.

Podle vědců Curiosity v první analýze půdy objevila také vodu a směs dalších chemických látek, například síry a chloru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků