Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga Foto: Milan Malíček, Právo

Chůvy u dvouletých dětí ve školkách nebudou povinné, podepsal Plaga

Mateřské školy nebudou mít od září povinnost zajistit pro třídy s dvouletými dětmi chůvy, jak dosud předpokládala vyhláška ministerstva školství. Ministr Robert Plaga (ANO) ve čtvrtek podepsal její úpravu, podle které budou chůvy u dvouletých dětí nadále jen možností. Podle mluvčí MŠMT Anety Lednové tak stát nebude muset chůvy platit. Školky na ně budou moci využít evropské dotace či peníze na nepedagogy.

Ministr školství Robert Plaga Foto: Milan Malíček, Právo
Chůvy u dvouletých dětí ve školkách nebudou povinné, podepsal Plaga

Dosavadní ustanovení o zajištění chův ve vyhlášce vzniklo v souvislosti s novelou školského zákona, podle které měly mateřské školy od září 2020 garantovat místo nejen pro děti starší tří let, ale i pro dvouleté. Novelu prosadila v roce 2016 tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Za současné vlády se ale na návrh opoziční ODS povinné přijímání dvouletých v zákoně zrušilo. Školky se tak budou moci i nadále samy rozhodovat, zda je přijmou, nebo ne. Podle ministerstva proto nemá smysl, aby byly chůvy u dvouletých povinné.

Informace prý leckde přišla až po zápisech

Některé ředitelky školek tento týden upozornily, že do mateřinek přišla informace o návrhu až po květnových zápisech dětí. Školky přijaly i dvouleté děti a předpokládaly, že budou mít chůvy. O peníze z Evropské unie nepožádaly, protože počítaly s financováním ze státního rozpočtu, jak to předpokládala dosavadní vyhláška. Některé školky teď podle ředitelek nevědí, jak chůvy zaplatí.

Podle Lednové ale ministerstvo informovalo školky, že povinné zavedení chův v současné situaci nemá smysl. „Možná to trochu zaniklo v ‚kovidové' krizi, ale komunikováno to bylo,“ poznamenala mluvčí.

Podle ní mohou školky stále využívat na chůvy peníze z takzvaných šablon, což jsou zjednodušené žádosti o peníze z EU. „Teď vypisujeme třetí vlnu šablon, do kterých se stále mohou hlásit,“ řekla. Využít podle ní mohou také peníze, které jdou ze státního rozpočtu na nepedagogy ve školkách.

V návaznosti na změnu financování škol dostaly letos školky na nepedagogy meziročně v průměru o deset procent navíc, uvádí MŠMT. Podle náměstkyně ministerstva Zuzany Matuškové tyto peníze většinou použily pro zajištění ekonomických pracovníků, kteří ředitelkám mohou pomáhat s administrativou.

Ve školkách je 45 000 dvouletých

V návrhu k novele školský úřad uvedl, že zrušení povinného zajištění chův by mohlo státu do budoucna ušetřit asi 1,3 miliardy Kč ročně. V třetí vlně tzv. šablon s penězi z EU jsou do června 2021 k dispozici tři miliardy. Peníze mohou jít nejen na chůvy, ale i na školní asistenty, psychology, speciální pedagogy či kariérové poradce. V předchozích dvou vlnách šablon bylo kolem 9,5 miliardy korun. Ve druhé získalo peníze na chůvu 936 mateřských škol.

V ČR je podle resortu 5304 školek, podle Českého statistického úřadu do nich chodí zhruba 45 tisíc dvouletých dětí, tedy asi 40 procent všech dvouletých v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků