Hlavní obsah
Jana Fryzelková a Sandra Feyglová z oceněného projektu Výluka Foto: EDUin

Ceny za inovace ve vzdělávání mají projekty Výluka a Mapa společenských stereotypů

Na čtvrtém ročníku ceny Eduína za inovativní přístupy a projekty ve vzdělávání nejvíce uspěly studentský spolek Výluka a Mapa společenských stereotypů. Z devíti finalistů vybrala tři nejlepší odborná porota, tři své favority ocenila i veřejnost v on-line hlasování, během něhož bylo rozdáno 2666 hlasů. Za dlouhodobý a systematický přínos vzdělávání byl oceněn profesor Jan Sokol. Soutěž pořádá vzdělávací společnost EDUin.

Jana Fryzelková a Sandra Feyglová z oceněného projektu Výluka Foto: EDUin
Ceny za inovace ve vzdělávání mají projekty Výluka a Mapa společenských stereotypů

Do čtvrtého ročníku tohoto ocenění se přihlásilo 89 projektů. Porotu nejvíce zaujala Mapa společenských stereotypů Centra současného umění DOX, což je interaktivní materiál, který má pomoci učitelům i žákům při práci s tímto tématem. Jeho součástí je i metodika a tipy pro využití ve výuce.

Zástupce Mapy společenských stereotypů Jiří Raiterman

Foto: EDUin

Podpora mezigeneračních vztahů

Druhé místo u odborníků obsadily Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum, které děti seznamují se vzpomínkami pamětníků. Za doprovodu svých učitelů a lidí z Post Bellum se žáci osmých a devátých ročníků ZŠ na několik měsíců stávají rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy.

Na podporu zdravých vztahů mezi generacemi je zaměřen program Povídej, v němž se setkávají děti z mateřských nebo základních škol se seniory z domovů či klubů. Porota mu udělila třetí cenu.

Zkusit si učitelskou práci

V internetovém hlasování měl největší podporu veřejnosti projekt Výluka. Ten umožňuje studentům nepedagogických oborů vysokých škol vyzkoušet si učitelskou práci.

Za ním skončily dva projekty Masarykovy univerzity v Brně. Druhou příčku obsadila Badatelna, což je série populárně naučných videí, která představují zajímavé pokusy z fyziky či chemie. Formát má přiblížit vědu dětem i dospělým.

Třetí příčku obsadil projekt Science slam MUNI. Poskytuje prostor pro setkávání vědců s širokou veřejností. Cílem je diskutovat o vědě také s lidmi, kteří k ní mají zdánlivě daleko.

Filozof Jan Sokol

Foto: EDUin

Do Auly slávy byl uveden profesor Jan Sokol. Prošel pestrou škálou zaměstnání od zlatníka, přes programátora až k filozofovi a politikovi. Od 90. let je spojen se vzděláváním jako poradce ministrů, v roce 1998 se stal ministrem školství v úřednické vládě Josefa Tošovského.

Podle organizátorů je jedním z mála akademiků, který veřejně vystupuje a komentuje dění ve společnosti. Daří se mu komunikovat s mladou generací, je propagátorem Wikipedie a spoluautorem projektu Senioři píší Wikipedii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků