Hlavní obsah

Být dyslektik bylo pro úspěšnou vědkyni výzvou

Ačkoli trpí poruchami učení, stala se třiatřicetiletá Anna Fučíková vědkyní a sbírá množství ocenění. Vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, nyní zde vyučuje a pracuje také ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Vyvíjí nové křemíkové nanokrystaly, které by mohly sloužit jako nosiče léků či fluorescenční značky, nebo použity v LED svítidlech.

Být dyslektik bylo pro úspěšnou vědkyni výzvou

Před třemi lety byla za svůj projekt oceněna prestižní cenou Česká hlava. Tento týden získala cenu Neuron Impulz pro mladé badatele od nadačního fondu Neuron a miliónovou odměnu na další výzkum. Chce za ni koupit nové přístroje do své pražské laboratoře.

Studijní začátky Fučíkové byly těžké. „Za mého dětství se ještě nevědělo, co znamená dyslexie, dysgrafie a dysortografie, takže si učitelé na prvním stupni o mně jednoduše mysleli, že jsem blbá, dále v životě jsem měla na učitele mnohem větší štěstí,” řekla.

Do páté třídy neuměla rozlišit velké S a otazník

„V učení jsem se zlepšila až v páté třídě. Do té doby jsem neuměla rozlišit třeba velké S a otazník, jakým směrem jsou vlastně zatočené. Až pak jsem změnila školu a učitelé poznali, že ve mně něco je,” tvrdí.

Prošla biologickými a historickými olympiádami, ale u obou předmětů došla do stavu, kdy jí připadaly jednoduché. Až fyzika jí prý dala něco, kde může každý den objevovat nepoznané a stále se učit.

V posledních dvou letech pobývala ve Stockholmu v rámci postdoktorandského pobytu na Technologickém institutu na univerzitě KTH. Od letošního roku vyučuje biology a fyziky na univerzitě i dva zcela nové předměty - nanotechnologie v biologii a fyzikální pozorování nanoobjektů.

Nová metoda vývoje nanokrystalů

Nanokrystaly, které Fučíková vyvíjí, by se v budoucnu mohly využít ke sledování pochodů uvnitř buněk.

„Nanokrystaly jsou schopny svítit v úzké barevné oblasti. Svou šířkou emisní čáry jsou nejlepší na světě. Je to zřejmě díky tomu, že jsme je připravili novou metodou, která vytváří nanokrystal zároveň s jeho ochrannou vrstvou,” popsala.

Nanokrystaly z laboratoře Fučíkové jsou navíc tvarově symetrické, což jim společně s jejich ochranným obalem dává unikátní optické vlastnosti. Tyto nanokrystaly by kromě použití ve farmakologii mohly nahradit luminofory v LED svítidlech.

Díky miliónové odměně od Neuronu bude moci mladá vědkyně na nové aparatuře zahájit výzkum fyzikálních vlastností nového typu nanokrystalu a odhalit, proč je jeho emisní paprsek skoro desetkrát užší než u ostatních křemíkových nanokrystalů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků