Hlavní obsah
Spoluautor výzkumu Konstantinos Tripsianes z brněnského ústavu Ceitec Foto: Masarykova univerzita - Jitka Janů

Brněnští vědci se podíleli na hledání léku proti spavé nemoci

Vývoj léčiv proti parazitům rodu Trypanosoma, způsobujícím například spavou nemoc, je jedním z mnoha úkolů současné vědy. Na mezinárodním výzkumu, který ukázal nové možnosti pro cílenou léčbu nejen této choroby, se podíleli i odborníci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity (MU) v Brně.

Spoluautor výzkumu Konstantinos Tripsianes z brněnského ústavu Ceitec Foto: Masarykova univerzita - Jitka Janů
Brněnští vědci se podíleli na hledání léku proti spavé nemoci

Prvoci rodu Trypanosoma způsobují zvířatům i lidem řadu závažných onemocnění. Jmenovitě spavou nemoc, která může skončit i smrtí. Nebo neméně nepříjemnou Chagasovu chorobu, tedy parazitické onemocnění typické pro americký kontinent, které může vést až k nebezpečným poruchám srdce. Obě postihují na světě milióny lidí.

Existující léčiva mají řadu vedlejších účinků, navíc často parazity stoprocentně nezahubí. Nemoc se tak může vrátit. Proto odborníci hledají další možnosti.

Díky rozdílům mezi bílkovinou u parazita a člověka nové sloučeniny neovlivní metabolismus glukózy v lidských buňkách.
Konstantinos Tripsianes, Ceitec MU

„Do výzkumu jsme přispěli tím, že jsme za pomoci metod nukleární magnetické rezonance pomohli objasnit strukturu a malé rozdíly mezi podobnými bílkovinami u prvoků rodu Trypanosoma a u lidí," uvádí spoluautor výzkumu Konstantinos Tripsianes, který v Ceitecu MU vede výzkumnou skupinu Interakce proteiny-DNA.

Zacílení na parazita

Experti se při hledání možností nové léčby soustředili na takzvané glykozomy, tedy malá tělíska, která jsou pro tyto prvoky charakteristická a která pomáhají s přeměnou glukózy (jednoduchého cukru) na energii. K tomu jsou mimo jiné zapotřebí bílkoviny označované zkratkou PEX.

„Zaměřili jsme se na interakci dvou bílkovin PEX5 a PEX14, z nichž první umí rozpoznat správný enzym a druhá umožňuje jeho přesun dovnitř glykozomu. Právě na druhou bílkovinu, označovanou jako PEX14, jsme se soustředili,“ popisuje Tripsianes.

Vytvořili a porovnali její trojrozměrnou strukturu u parazita a člověka, v jehož buňkách se tento proces také odehrává.

„Zjistili jsme, že i když jsou si struktury těchto bílkovin velmi podobné, existují mezi nimi rozdíly právě v místě interakce, což nám umožní zacílit potenciální léčbu na interakci těchto dvou bílkovin, konkrétně u trypanozom,“ vysvětluje.

Výzkumníci díky tomu mohli vytvořit malé molekuly, které blokují interakci PEX5 a PEX14, tím pádem i metabolismus glukózy. Ta se hromadí v těle parazita, který pak zahyne v důsledku selhání metabolismu.

„Díky rozdílům mezi bílkovinou u parazita a člověka nové sloučeniny neovlivní metabolismus glukózy v lidských buňkách. Blokátory bílkoviny PEX14 by se tedy mohly stát základem pro tvorbu nových léčiv proti onemocněním označovaným jako trypanozomiázy, jako je právě spavá nemoc nebo Chagasova choroba,“ uzavřel Tripsianes.

Jak informovala Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity, výsledky studie zveřejnil i prestižní vědecký časopis Science.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků