Hlavní obsah
Vedoucí výzkumného týmu Dalibor Blažek Foto: CEITEC MU

Brněnští vědci popsali funkci kinázy. Může to pomoci při léčbě rakoviny

Novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Jako první na světě popsala význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace.

Vedoucí výzkumného týmu Dalibor Blažek Foto: CEITEC MU
Brněnští vědci popsali funkci kinázy. Může to pomoci při léčbě rakoviny

Cyklin-dependentní kinázy jsou významnou skupinou bílkovin, které regulují základní buněčné procesy důležité pro růst a dělení buněk. U lidí je jich 20, každá má v těle jinou funkci.

„U málo studované CDK11 dřívější práce prokázaly, že je na její aktivitě v buňce doslova závislá řada různých typů rakoviny. Dosud ale nebylo jasné proč. A nám se podařilo odhalit, jakou roli v buňce hraje,“ uvedl Blažek.

CDK11 mají jen vyšší organismy, jako jsou savci. „Začali jsme se jí jako jedni z mála podrobněji zabývat asi před šesti lety a podařilo se nám zjistit, že tato kináza reguluje přepis takzvaných histonových genů. Ty jsou zodpovědné za tvorbu histonů, což jsou bílkoviny obalující DNA a chránící ji před poškozením,“ popsal Blažek.

Tvorba histonu je důležitá v tzv. S-fázi buněčného cyklu, kdy se DNA buňky rozdělují na dvě vlákna. Na obalení obou nových kopií DNA je potřeba velké množství histonů.

„V této fázi je CDK11 přítomná právě jen na histonových genech, kde reguluje jejich přepis do RNA. Zatím ale neznáme podrobně molekulární mechanismy, které regulují vazby mezi kinázou a příslušným geny, ani jak je kináza regulovaná,“ naznačil zaměření dalšího výzkumu.

Význam při vývoji protinádorové léčby

Z funkce CDK11 je podle Masarykovy univerzity zřejmé, že může mít význam při vývoji protinádorové léčby.

Výzkumníci tvrdí, že je možné začít hledat inhibitory (obecně látky zpomalující či zastavující nějakou reakci – pozn. red.) kinázy, které výrazně sníží či omezí její funkci, a tím oslabí růst rychle se dělících rakovinných buněk. Ty jsou na CDK11 závislé více než pomaleji se dělící normální buňky.

Nové poznatky tuzemských odborníků v pondělí publikoval časopis Nature Structural & Molecular Biology.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků