Hlavní obsah
Britský vědec a popularizátor astronomie Brian Cox, který provázel pořadem australské televize. Foto: Profimedia.cz

Australští nadšenci našli novou hvězdnou soustavu

Doposud neznámá soustava o čtyřech planetách a dalších 90 nových planet, to jsou výsledky projektu Stargazing Live australské televize ABC TV. V jeho rámci procházely tisíce amatérských astronomů nová data amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Jak informoval britský server The Guardian, objevy by mohly osvětlit další okolnosti vzniku planety Země.

Britský vědec a popularizátor astronomie Brian Cox, který provázel pořadem australské televize. Foto: Profimedia.cz
Australští nadšenci našli novou hvězdnou soustavu

Nejvýznamnější úlovek v rámci takzvaného crowdsourcingového projektu zaznamenal Andrew Gray, šestadvacetiletý mechanik z města Darwin, který pomohl identifikovat stabilní sluneční soustavu o čtyřech planetách vzdálenou od Země 600 světelných let.

Hvězda v jejím středu váží asi 90 procent hmotnosti Slunce, zatímco planety mají oproti Zemi přibližně dvojnásobnou velikost.

„Tato odhalení jsou nanejvýš vzrušující. Výsledky jsou ohromné,” uvedl podle serveru news.com.au profesor fyziky Brian Cox, který pořadem na australské stanici provázel. Za sedm let, co provádí podobné televizní pokusy, jde prý o „nejvýznamnější vědecký objev”.

Planety jsou blízko u sebe

Crowdsourcing je způsob získávání potřebných služeb, myšlenek či obsahu vyjednáváním příspěvků od velké skupiny lidí, zejména mezi členy on-line komunity. V tom se liší od tradičních způsobů, kdy jsou k takovým účelům využíváni zaměstnanci či dodavatelé.

Planety nové soustavy jsou oproti sluneční soustavě mnohem blíže k sobě, ale pohybují se po stálých drahách, což je podle oxfordského profesora Chrise Linotta důkaz, že jde o stabilní systém. Takových podle něj vědci znají pouhou hrstku, čerstvý přírůstek by prý mohl vědcům částečně objasnit proces vzniku planet.

„Odhalení takto neobvyklého systému se čtyřmi natěsnanými planetami nám pomůže ověřit teorie o vzniku planet. To je otázka, která má nesmírné důsledky pro pochopení historie naší Země,” řekl Linott. Oxfordští vědci nyní budou pátrat po případných dalších planetách v systému.

Více než 7000 účastníků Stargazing Live pak přispělo k identifikaci dalších 90 doposud neznámých planet. Crowdsourcingová iniciativa vycházela z nových dat nashromážděných teleskopem Kepler. Tato sonda zaznamenává jas vzdálených hvězd a hledá výpadky v jejich svitu, které ukazují na přítomnost prolétající planety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků