Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Archeologové zkoumali masovou vraždu z doby kamenné

Němečtí archeologové našli v hrobové jámě staré 7000 let ostatky 26 lidí z mladší doby kamenné, kteří byli podle ohledání mučeni a následně brutálně zavražděni. Studii o nálezu, který údajně svědčí o raném rozšíření brutálních metod při získávání sídelních oblastí, zveřejnil prestižní americký časopis Proceedings.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Archeologové zkoumali masovou vraždu z doby kamenné

Masový hrob archeologové objevili nedaleko hesenského městečka Kilianstädten u Frankfurtu nad Mohanem už v roce 2006. Tehdy ho však prý ještě tak pečlivě nezkoumali. Až nyní se vědci zbytkům nalezených koster věnovali podrobně.

"Přinejmenším 26 lidí pravděpodobně mučili, zabili a pak vhodili do jámy," uvedl v rozhovoru s agenturou DPA vedoucí studie Christian Meyer. Nápadné podle něj je, že v hrobu byli především muži a děti. Ženy vědci identifikovali pouze dvě a obě byly starší čtyřiceti let. "To může znamenat, že mladé ženy útočníci unesli," dodal Meyer.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V hrobové jámě se údajně nenalezly žádné známky rituálního pohřbu, což podle Meyera jen potvrzuje domněnku o vraždě. Útočníci prý své oběti zabili buď šípy ze zvířecích kostí, nebo kamennými sekyrami. Většina obětí měla prý také zpřelámané kosti obou dolních končetin, což podle vědců svědčí o nezvyklé brutalitě činu.

Boj o teritorium

Motiv masové vraždy z mladší doby kamenné se sice vědcům odhalit nepodařilo, domnívají se ale, že při útoku zaniklo celé sídliště, a mohlo se tak prý jednat o součást boje o nová teritoria v době postupného přechodu k usedlému způsobu života.

Zánik sídliště v důsledku vyvraždění jeho obyvatel by podle Meyera nebyl v této době vůbec neobvyklý, podobné masové hroby se totiž našly na dvou dalších místech ve střední Evropě - v jihozápadním Německu a nedaleko Vídně. "Tato tři naleziště dokazují, že už před 7000 lety, tedy v závěru doby kultury s lineární keramikou, existovalo kolektivní násilí ve velkém stylu," dodal Meyer. To podle něj možná vedlo i k vymizení celé kultury.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků