Hlavní obsah
 

Archeologové objevili v Mexiku podivně zdeformované lebky

Tým archeologů našel na pohřebišti na severozápadě Mexika 25 koster, z nichž 13 má zdeformovanou lebku do tvaru, který připomíná hlavu vetřelce ze stejnojmenného hollywoodského filmu. Různí nadšenci proto okamžitě začali mluvit o mimozemském původu pohřbených, ale vědci tyto spekulace rázně utnuli. Úmyslná změna tvaru lebky byla totiž v tamních kulturách běžná.

 
Archeologové objevili v Mexiku podivně zdeformované lebky

Vědci považují svůj objev za průlomový, dosud se totiž nepředpokládalo, že by se mezoamerické kultury, které byly pověstné deformací lebek, vyskytovaly i v této části Mexika.

Mezi pozůstatky, podle výsledků testů tisíc let starými, je i několik lebek s dentálními deformacemi. Převažují však lebeční deformace. Předpokládá se, že změnou tvaru lebky procházeli tehdejší členové společnosti již v mládí a po nabytí správného tvaru byli uznáni dospělými. Většina pohřbených byli mladiství, je tedy zřejmé, že tuto tradici mnoho obyvatel nepřežilo.

„Lebeční deformace sloužila v mezoamerických kulturách k oddělení jedné společenské skupiny od další a také k rituálním účelům, to znamená například jako obřadní přechod do dospělosti. Společně s dentálními deformacemi ukazuje tento nález na promíchání tradic v oblasti dnešního severního Mexika,“ uvedla pro Daily Mail ředitelka výzkumu Cristina Garcia Morenová.

Výzkum na pohřebišti stále probíhá, cílem vědců je zjistit přesný etnický původ pohřbených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků