Jaké je využití takové práce? Vývojáři ani vědci rozhodně nechtějí padělat něčí podpisy. Naopak. Informatici z VUT se mohou pochlubit několika projekty zaměřenými na odhalování padělků.

Někdy je totiž potřeba postup, v tomto případě výrobu padělků podpisů, zdokonalit, aby byl znám princip. Poté totiž bude snazší odhalování těch nejdokonalejších napodobenin podpisů.

Odhalování padělků zdokonalíme tím, že je sami vytvořímeJan Pawlus, VUT Brno

„U klasického podpisu na papír to platí dvojnásob. Sice stále více používáme počítače, mobily a tablety, přesto se bez běžného podpisu nejrůznějších dokumentů, stvrzenek či účtu neobejdeme. Odhalování padělků zdokonalíme tím, že je sami vytvoříme,“ řekl Právu vývojář Pawlus.

Data ze speciální tužky jsou přenesena do 3D tiskárny, s jejíž pomocí lze padělek podpisu vyrobit.

Data ze speciální tužky jsou přenesena do 3D tiskárny, s jejíž pomocí lze padělek podpisu vyrobit.

FOTO: Foto archiv Jan Pawluse

I když například falešné podpisy rodičů u pětek a poznámek v žákovských knížkách jejich dětí občas uniknou pozornosti učitelů, vytvořit dobrý padělek podpisu je kumšt.

Když písmoznalec vloží originál podpisu i jeho kopii pod mikroskop, nesleduje jen tvar podpisu, který není až tak těžké napodobit.

Rychlost podpisu odhalí padělek

Zajímají jej tři základní veličiny, díky nimž padělek spolehlivě odhalí, a to rychlost napsání podpisu, sklon tužky a přítlak tužky na papír.

S rychlostí si již poradila Pawlusova speciální tužka. Jsou v ní senzory, které nasnímají rychlost použitou při psaní podpisu. Data jsou přenesena do 3D tiskárny a s její pomocí a s pomocí ramene, na němž je připevněna další tužka, se vytvoří nový podpis vytvořený správnou rychlostí. Jde zároveň o revoluční využití tiskárny, s jejíž pomocí lze vyrobit nejen sochy, ale například i kloubní náhrady.

„Zatím tužka vypadá neohrabaně, ale ukázalo se, že rychlost umíme simulovat. V dalším vývoji se zaměříme s využitím tlakoměrů a senzorů na přítlak na papír. Největším oříškem pak bude napodobit sklon. Samozřejmě každý člověk má rychlost, sklon i přítlak jiný, proto je tak těžké vytvořit skutečně kvalitní kopii podpisu,“ vysvětlil informatik.

Zdůraznil, že jeho stroj rozhodně nepřipraví grafology o práci. Jen jejich výkony posune na vyšší úroveň.