Na duben příštího roku je podle NASA plánován test plavidla SpaceX Crew Dragon. Řídit jej budou Bob Behnkem a Doug Hurley, kteří se stali astronauty v roce 2000.

V nově vyvinutém stroji Boeing CST-100 Starliner zasednou při testovacím letu pravděpodobně v polovině příštího roku astronauti Eric Boe, Chris Ferguson a Nicole Aunapu Mannová.

I mezi čtyřmi osobami vybranými pro první lety nových strojů na mezinárodní orbitální stanici ISS figuruje žena. Sunita Williamsová do vesmíru letěla už čtyřikrát, strávila tam 322 dní a sedmkrát vystoupila do volného prostoru. Pobyla v něm 50 hodina 40 minut, což je ženský rekord. „Poprvé od roku 2011 už jsme jen kousek od toho, abychom na amerických raketách z amerického území vyslali americké astronauty,” prohlásil při slavnostním představení devíti členů posádek šéf NASA James Bridenstine.

Astronaut Eric Boe

Astronaut Eric Boe

FOTO: Richard Carson, Reuters

Od ukončení provozu raketoplánů létají američtí astronauté na ISS na palubách ruských kosmických lodí sojuz.

Před testovacími lety s posádkami se budou stroje Starliner a Crew Dragon testovat bez lidí na palubě. „Obě společnosti uvedly, že trvají na letech bez posádek, aby měly jistotu, že integrované rakety a systémy plavidla a ty pro zpáteční cestu pracují tak, jak byly navrženy,” uvedla šéfka programu komerčních posádek při NASA Kathy Luedersová.

Skafandr firmy Boeing

Skafandr firmy Boeing

FOTO: Richard Carson, Reuters

Data z těchto zkoušek budou následně vyhodnocena a při bezproblémovém výsledku přijdou na řadu testy s posádkami. Po jejich dokončení NASA opět zanalyzuje veškerá data, aby ověřila, zda výkon systémů odpovídá jejím požadavkům. Pak už nic nebude bránit tomu, aby se komerční kosmické lodě zapojily do pravidelných misí v rámci obsluhy ISS.

Skafandr společnosti SpaceX

Skafandr společnosti SpaceX

FOTO: Richard Carson, Reuters