Třetím astronautem, který na palubě kosmické lodí Sojuz MS-08 vynesené ruskou raketou Sojuz-FG k ISS zamířil, je Američan Richard Arnold. Všichni tři muži jsou už zkušení veteráni. Nahradí Američany Joe Acaba a Marka Vande Heie a Rusa Alexandra Misurkina, kteří se na zem vrátili koncem února.

Už ráno posádka přijela k raketě, která se před dvěma dny na startovací rampě pomalu vztyčila do startovní polohy.

Raketu sojuz přivážejí ke stratovací rampě

Raketu sojuz přivážejí ke startovací rampě

FOTO: Joel Kowsky, ČTK/AP

Kosmická loď by se s ISS měla spojit v pátek ve 20:41. Feustela a jeho dva kolegy tam přivítají ruský velitel Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a Japonec Norišige Kanai, kteří jsou na stanici od 17. prosince.

Raketa sojuz na startovací rampě na kosmodromu Bajkonur

Raketa sojuz na startovací rampě na kosmodromu Bajkonur

FOTO: Joel Kowsky, ČTK/AP

Dvaapadesátiletý Feustel je s Českou republiku svázán přes svou manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec je Ind. Při prvním letu do kosmu k Hubbleovu teleskopu v roce 2009 u sebe měl sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a českou vlajku, při dalším letu s sebou vzal plyšového Krtka.

Posádku tvoří ruský kosmonaut Oleg Artěmjev (uprostřed) astronauts a američtí astronauti Richard Arnold (vlevo) a Andrew Feustel

Posádku tvoří ruský kosmonaut Oleg Artěmjev (uprostřed) a američtí astronauti Richard Arnold (vlevo) a Andrew Feustel

FOTO: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP

Při tomto letu s sebou bere kopie dvou obrázků Petra Ginze z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v terezínském ghettu, čímž chce také připomenout oběti holokaustu. Ginze zabili nacisti.

Příprava startovací rampy na kosmodromu Bajkonur, ke které přivážejí raketu sojuz

Příprava startovací rampy na kosmodromu Bajkonur, ke které přivážejí raketu sojuz

FOTO: Joel Kowsky, ČTK/AP

Kopii Ginzova obrázku z Terezína s sebou vzal do vesmíru spolu se svitkem tóry z koncentráku Bergen-Belsen i první izraelský kosmonaut Ilam Ramon, který zemřel 1. února 2003 při návratu raketoplánu Columbia. Jeho matka přežila holokaust.

Měsíční krajina, kresba Petra Ginze z terezínského ghetta

Měsíční krajina, kresba Petra Ginze z terezínského ghetta

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK