Zástupci projektu GAM, zaměřeného na studium a ochranu podzemních vod na poloostrově Yucatán v Mexiku, dle serveru britského listu The Guardian uvedli, že po několika měsících zkoumání bludiště podmořských kanálů s krápníky mohou potvrdit existenci spojených chodeb o celkové délce 347 km.

Badatelé zjistili, že dva podvodní jeskynní systémy jsou spojeny. Našla se tak zřejmě největší zatopená jeskyně na světě. Sac Actun měřící 263 km je spojená s 83kilometrovým systémem Dos Ojos. Jeskyně Sac Actun tedy Dos Ojos doslova „spolkla“. Celá struktura se skládá ze zhruba 200 jeskyní.

Sac Actun tím pádem přeskočila systém Ox Bel Ha rovněž z Mexika, který má „jen“ 270 kilometrů. Stává se druhou nejrozlehlejší jeskynní soustavou vůbec – za Mamutí jeskyní ve státě Kentucky v USA. Známá délka všech podzemních prostorů v severoamerické jeskyni je zatím 643 km.

Náboženský význam jeskyní pro Maye

Ředitel projektu a archeolog Guillermo de Anda uvedl, že tento objev by mohl pomoci porozumět rozvoji bohaté kultury regionu, kterému dominovali před španělským dobytím bájní Mayové. I památky na ně vědci v tunelech objevili.

„Umožňuje nám to si mnohem lépe představit, jak se prováděly určité rituály, kde se nacházela poutní místa a jak se formovaly velké předhispánské osady,“ řekl agentuře Reuters.

Některé podvodní jeskyně s jezírky měly pro původní obyvatele, jejichž potomci v oblasti nadále žijí, i silný náboženský význam. Nitra jeskyní prý patří bohům podsvětí.

Poloostrov Yucatán je plný monumentálních pozůstatků mayské civilizace. Robert Schmittner, který se na výzkumu též podílí, k tomu poznamenal, že příjmy z cestovního ruchu v oblasti jsou sice pozitivní, nicméně je zapotřebí také chránit podzemní vody před problémy s rostoucím množstvím odpadu.