„Cílem snímkování zatmění Slunce je získat data o jeho magnetickém poli. I když máme k dispozici jeho dobré fotografie pořízené z kosmických sond, nevyrovnají se snímkům, které pořizujeme při zatmění ze Země,“ vysvětlil profesor.

V minulosti se vědcům pod jeho vedením podařilo vytvořit nejkvalitnější fotografie koróny, tedy jasně zářícího okolí Slunce, na světě.

Nyní už tým matematiků balí. V USA se spojí s americkými kolegy a vyrazí na pět stanovišť, z nichž budou zatmění snímkovat.

Použijí desítky kamer

Část z nich čeká putování i s nákladnou technikou na koních na 3400 metrů vysokou horu Whiskey Moutain v americkém státě Wyoming. Právě tam budou podmínky pro pozorování úkazu nejlepší. Zatmění vzniká tak, že pohled ze Země na Slunce na několik vteřin nebo dokonce až sedm minut, zacloní na denní obloze Měsíc.

Tento jev bude pozorovatelný v pondělí 21. srpna nejprve v Oregonu na západním pobřeží USA a posledním místem, kde ho bude možné ve Spojených státech spatřit, bude Jižní Karolína na východním pobřeží.

Profesor Druckmüller (u tabule) ukazuje mapu USA s pěti stanovišti, na nichž budou vědci pozorovat zatmění Slunce.

Profesor Druckmüller (u tabule) ukazuje mapu USA s pěti stanovišti, na nichž budou vědci pozorovat zatmění Slunce.

FOTO: Vladimír Klepáč, Právo

Společný česko-americký tým vědců tvoří přes 30 odborníků, kteří s využitím zhruba 60 kamer pořídí snímky zatmění. Rozmístěni budou na pěti stanovištích v amerických státech Oregon, Wyoming (2x), Idaho a Nebraska. Výhodou tohoto snímkování, pro něž jsou nutné speciální kamery, optika a filtry je, že pořídí poměrně přesné obrázky sluneční koróny.

Lovci zatmění

Na fotkách vypadá koróna jako směsice podivných a graficky hezkých čar v okolí potemnělého kruhu se zářivým okrajem. Vědci ale právě z těchto čar umí vytvořit matematické modely a vyčíst z nich podrobnosti o magnetickém poli Slunce.

Pokud jsou Američané mistři v „lovu tornád“, tedy pořizování snímků a videozáběrů s ničivými vzdušnými víry, tým profesora Druckmüllera lze pomyslně nazvat jako lovce zatmění Slunce.

Od roku 1999 již vyrazil na jedenáct expedic. Zatmění Slunce pozorovali matematici na chladných Špicberkách, v australské poušti nebo na malém ostrůvku USA v Tichomoří, který Američané kdysi používali k testování atomových bomb.