Celkem žáci a studenti přihlásili o 25 učitelů více než loni. Nejvíce nominací přišlo ze Středočeského kraje, kde žáci vybrali 12 učitelů. Jedenáct kantorů působí na školách v Moravskoslezském kraji.

Naopak pouze jedna nominace dorazila z Karlovarského kraje, kde je nejméně obyvatel i žáků. Dva nominované učitele mají Plzeňský a Liberecký kraj.

Převažují ženy

Více než čtyři pětiny oblíbených učitelek a učitelů jsou ze základních škol. Nejen ve sborovnách, ale také mezi adepty na korunu pro Zlatého Ámose převažují ženy. Přihlášeno jich je 56.

V lednu a únoru se uskuteční regionální kola ankety. Žáci v nich musejí pokud možno originálním způsobem představit své kandidáty a obhájit nominaci.

„Regionální kola jsou zároveň oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos navrženi. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání jim právem patří,” řekl Hrzal.

Školský ombudsman Ladislav Hrzal poskytl rozhovor deníku Právo.

Ladislav Hrzal

FOTO: Jiří Mach, Právo

V krajích s alespoň třemi nominovanými bude udělován titul Krajský Ámos. Vítězové regionálních kol se utkají 1. března v neveřejném semifinále.

Finále se uskuteční 24. března v kongresovém centru pražského hotelu Olšanka. Budou na něm vyhlášeni také Dětský Ámos a nejoblíbenější fyzikář, matikář, chemikář a češtinář.