Profesor Hlobil vedutu objevil, když v jednom z pražských antikvariátů rozpoznal dosud neznámou rozměrnou kresbu zachycující pohled na barokní Olomouc.

Ať to nekoupí soukromý sběratel

FF UP se rozhodla pozoruhodnou památku získat. „Přáli jsme si pořídit vedutu pro město Olomouc a trvale ji zpřístupnit zdejší veřejnosti. Jinak by hrozilo, že by dílo koupil nějaký soukromý sběratel, veřejnosti by pak bylo nedostupné,“ uvedla Jana Zapletalová z katedry dějin umění, která výstavu připravila.

Veduta, datovaná do let 1731–1732, nabízí pohled na Olomouc, která je zobrazena z míst dnešního Tabulového vrchu. Dominují jí klíčové stavby, které přetrvaly do dnešní doby, jako například chrámy sv. Mořice, Panny Marie Sněžné či svatého Michala.

Nesnadná identifikace památek

„Identifikace některých památek nebyla vždy snadná. Kresba totiž zachycuje i objekty, které již zanikly či významně pozměnily svou podobu,“ doplnil Ondřej Jakubec z dané katedry.

Návštěvníci chystané olomoucké výstavy budou moci srovnat nově objevenou vedutu s vybranými známými pohledy na město z 16. až 18. století a pozorovat, jakými dominantami se město ve starších dobách pyšnilo.

„Pohled na krásné a unikátní panoráma města v barokní době nás může inspirovat k zamyšlení nad novodobými stavebními zásahy, které narušují horizont a nenávratně poškozují stále dobře dochované, cenné panoráma,“ dodala Zapletalová.

Objev neznámé kresby barokní Olomouce přináší důležitou položku do její historické dokumentace. Výstava potrvá do 17. února 2017.