Zejména v některých oblastech obce potřebují rozšiřovat mateřské školy kvůli nedávno schválené novele školského zákona, podle níž od roku 2020 budou mít nárok na místo ve školce i dvouleté děti. Obce s tím nesouhlasily a na jejich stranu se postavil také prezident Miloš Zeman, který novelu vetoval. Poslanecká sněmovna ale jeho veto přehlasovala. [celá zpráva]

Ministerstvo školství v dubnu plánovalo, že z fondu na rozvoj kapacit mateřských a základních škol přestane podporovat předškolní zařízení, protože se silné ročníky dětí přesouvají na základní školy. To se změnilo.

„Došlo k určitému ústupku směrem k obcím, protože jsme se nakonec rozhodli, že pro rok 2017 ponecháme ještě možnost dotování mateřských škol. Po komunikaci s ministerstvem pro místní rozvoj zjišťujeme, že tam bílá místa ohledně podpory jsou,” řekla Valachová. Vedle toho bude ještě nový program pro obce v okolí Prahy.

O tom, kolik peněz bude z národních zdrojů na rozšiřování kapacit mateřských a základních škol k dispozici, bude Valachová jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Přístavba, nebo nová budova?

Podle ministryně se ukazuje, že vzhledem k jednodušší administrativě obce dávají přednost jiným dotacím před žádostí o evropské prostředky z regionálních operačních programů.

Situaci podle Valachové také komplikuje nejasný výklad pojmu „rozšiřování kapacit“. Není jasné, zda se musí jednat o přístavbu k současnému objektu, nebo to může být nová budova.

Některé mateřské školy už dvouleté děti přijímají nyní. V souvislosti s tím se objevují nejasnosti, jejichž řešení plánuje ministerstvo shrnout v připravovaném doporučení. Týká se například stravování, hraček a herních prvků na zahradách pro děti mladší tří let nebo možnosti umístění tříd ve vyšších patrech kvůli požárním předpisům. Doporučení by mělo být hotové na začátku školního roku, řekla ministryně.