„Podporu dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit jim školní obědy, rozhodně vítám, a jsem ráda, že Liberecký kraj se do projektu zapojil,” řekla Novinkám náměstkyně libereckého hejtmana pro sociální věci Lenka Kadlecová (ČSSD).

„Liberecký kraj dlouhodobě usiluje o potravinovou pomoc pro děti ze slabých rodin. Jsem přesvědčena o tom, že jde o dobře vynaložené peníze, které pomohou konkrétním dětem a jejich rodinám,” uvedla k projektu také krajská radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj).

Pocit sociálního vyloučení

Jak Kadlecová připomněla, i když si to mnoho lidí neumí představit, jsou bohužel stále rodiny, které si nemohou dovolit platit částky v řádu stokorun, i když by chtěly. „Prostě na to opravdu nemají,” shrnula.

Děti si pak mohou podle ní připadat vyloučené z kolektivu. „Víme, jak některé děti umí být vůči těm sociálně slabším nekorektní – diplomaticky řečeno,” dodala náměstkyně hejtmana.

Žádné dítě by nemělo mít ve škole hlad.Michaela Marksová, ministryně práce

V Libereckém kraji chodí jen do základních škol 38 755 dětí, v mateřských jich je 15 510. Podle odhadů ministerstva je dětí, které by pomoc potřebovaly, v kraji 3213 a v celé zemi téměř 58 500.

„Zájem ze škol je zhruba desetiprocentní, je to především o aktivitě ředitelů,” řekl Půta.

Podpora se má dostat k více dětem

Věří, že po dobrých zkušenostech z pilotního projektu a zjednodušení podmínek počet podpořených školáků poroste stejně jako počet zapojených škol. Základních škol je v kraji 204 a 242 mateřských. Na obědy ale může kraj přispět i školákům na nižším stupni víceletých gymnázií.

Ministerstvo financuje obědy pro děti z Operačního programu Potravinové a materiální pomoci. Na období 2016 až 2020 je v něm 400 miliónů korun, které umožní podpořit až 20 tisíc dětí ročně. Cílem projektu je zajistit dětem od tří do 15 let pravidelnou stravu ve školních jídelnách.

„Žádné dítě by nemělo mít ve škole hlad. Pokud rodiče nedokážou dětem obědy ve škole zaplatit, není to chyba dětí a neměly by kvůli tomu strádat,” řekla již dříve k projektu ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Dané děti zřejmě nemají kvalitní stravu ani doma

Lenka Kadlecová připomněla, že nejde jen o špatný pocit těchto školáků. „Ač jsou mnohdy školní obědy kritizovány, ať již právem, nebo neprávem, jsou nutričně koncipovány tak, aby pokryly potřeby dětí patřičného věku. Lze předpokládat, že pokud rodiče nemohou z důvodu tíživé finanční situace platit obědy v jídelnách, pak jimi domů nakupované jídlo asi také nebude valné. Nyní děti aspoň ve škole dostanou kvalitní stravu,” uzavřela.

Už loni věnoval Liberecký kraj 190 tisíc korun nadaci Women for Women, která v minulém školním roce financovala jen v Libereckém kraji obědy pro 150 dětí z osmi škol, na něž rozdělila 450 tisíc korun.