Objev pestře barveného ledňáčka se tento měsíc poštěstil týmu amerického ornitologa Chrise Filardiho z Národního přírodovědného muzea v New Yorku.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Při svém pátrání na Šalamounových ostrovech badatelé pěvce nejprve krátce zaslechli a později konečně také zahlédli. Až dosud přitom znali pouze stavbu těla samiček.

A právě to je důvod, proč američtí vědci modro-oranžového ptáka zahubili, píše ornitologický server Dodo.com. Používá při tom eufemistický obrat „uschovali k dalšímu zkoumání“.

Chris Filardi vypátral ledňáčka vousatého a pak ho zabil

Také Filardi, jenž o usmrcení ledňáčka rozhodl, sepsal vysvětlení, které zveřejnil na odborném serveru Audubon.

„Přestože, jsou pozorování i informace o tomto ptákovi velmi kusé, nejedná se o ohrožený druh. Starší z místního kmene nám potvrdili, že se Actenoides bougainvillei, kterému říkají Mbarikuku, v jejich domovině vyskytuje hojně a že ho často loví,” hájí se vědec.

„Postupovali jsme proto podle standardních zásad terénních biologů,“ dodal Filardi.

Pokud podle něj odchyt neohrožuje populaci daných živočichů, je naprosto v souladu s etickými zásadami současné biologie.

Emeritní profesor ekologie a evoluční biologie z Coloradské univerzity Marc Bekoff je ale jiného názoru. „Pro některé vědce je to stále hra. Najít krásného a vzácného živočicha, jehož zabije ve jménu něčeho, čím si ospravedlnění svůj lov.