Britští odborníci vyslali 31. července průzkumný balón nad Anglii, aby ve výšce 22 až 27 kilometrů sbíral vzorky při roji meteoritů. Organismy, které tam nasbíral, nejsou sice živé, pravděpodobně však v sobě mají DNA.

„Podle všech dostupných informací, které věda má, víme, že tyto organismy musejí pocházet z vesmíru. Neexistují žádné známé mechanismy, jakými by se tyto formy života mohly dostat do takové výšky,“ uvedl profesor Milton Wainwright z sheffieldské univerzity.

Život z kosmu

Přitom odpůrci této teorie poukazují právě na to, že organismy se mohly do vesmíru dostat při sopečné činnosti. To však Wainwright odmítá s tím, že poslední vulkanická aktivita v oblasti prý byla zaznamenána naposledy před třemi lety.

„Pokud se nemýlíme, znamená to, že ve vesmíru existuje život a přichází na Zemi. Znamená to, že život na Zemi pochází pravděpodobně z kosmu. Statisticky neexistuje žádný důvod, proč by měl život vzniknout na Zemi,“ dodal Wainwright.

Získané vzorky se musí podrobit chemické analýze, která by měla jejich mimozemský původ potvrdit nebo vyvrátit. Wainwrightův tým chce pak provést další pokus v říjnu, kdy vyšle znovu průzkumný balón do vesmíru.