Hladová ptáčata mají svůj kód, jak komunikovat s rodiči. Vědcům je známo, že ptáci mohou rozeznat své mladé podle zvuků, které vydávají, dokonce i když jsou obklopena mnoha dalšími ptáky.

Usnadňuje jim to identifikaci, když se vracejí s krmením do hnízda. Teď ovšem vědci zjistili, že ptáci jsou schopni rozeznat i moment, kdy jejich potomstvo vyžaduje potravu a jak je jejich hlad veliký.

Badatelé u jezera Baringo v Keni vyndali ptáčata snovačů Jacksonových (Ploceus jacksoni) z hnízd, aby do nich mohli umístit kamery a mikrofony, jež nahrávaly jejich chování i zvuky, které vydávala.

Nahrávky, o nichž ornitologové vedení Hendrickem Reersem informovali v časopise BMC Ecology, ukazují dva druhy pípání, jež ptáčata vydávají.

První zvuk se podobal pískotu a druhý cvrlikání. Když neměla ptáčata hlad, obě části volání se lehce lišily podle jednotlivých ptáků, což umožňovalo matce identifikovat potomstvo. Ale s tím, jak rostl jejich hlad, zvětšoval se i objem jejich volání, které bylo stále důraznější.
Mláďata také měnila trvání, tón i amplitudu svého pípání - více cvrlikala a krátila pískání. Čím jsou hladovější, tím více se odlišuje jejich hlas od hlasů jejich druhů.