Hlavní obsah

Nesmrtelnosti dosáhne lidstvo za 20 let, tvrdí americký vědec

Novinky, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Do roku 2030 by se každý z nás mohl stát díky nanotechnologii nesmrtelným. To alespoň tvrdí 61letý americký vědec Ray Kurzweil, podle něhož budou miniaturní roboti za dvacet let schopni nahradit prakticky libovolnou část našeho těla, a to včetně všech životně důležitých orgánů. Informoval o tom Daily Telegraph.

Foto: Archiv, Novinky

Podle Kurzweila bude budoucnost plná kyborgů s umělými údy a orgány.

Článek

„Výpočetní technika urazila za několik posledních let velký kus cesty. Stejně tak se prohlubují i naše znalosti v chápání lidských genů. Se zvyšujícími se znalostmi bychom tak zhruba za dvacet let mohli dospět do doby, kdy si budeme tělo schopni sami opravovat,“ vysvětlil své myšlenky Kurzweil.

Upozornil také na to, že v dnešní době už není problém si pořídit umělou slinivku, a vědci dokonce už pracují na takových projektech, jako jsou robotické nohy nebo umělé lidské srdce.

Podle Kurzweila by v budoucnu měli naše tělo opravovat takzvaní nanoboti, kteří například nahradí krvinky a přitom budou pracovat až tisíckrát efektněji. Tito miniaturní roboti tak budou schopni i radikálně vylepšovat naše současné výkony i schopnosti.

Nanoboti zlepší naše schopnosti i výkon

„Díky nanotechnologii budou lidé za pár desítek let schopni na olympiádě sprintovat mnohokrát rychleji než nyní. A potápěči vydrží bez nadechnutí pod vodou klidně i hodiny,“ předpověděl americký vědec.

„Miniaturní nanoboti navíc vylepší naše mentální schopnosti natolik, že celou knihu budeme schopni napsat jen za pár hodin,“ dodal Kurzweil s tím, že podle něj bude budoucnost plná kyborgů s umělými údy a orgány.

Vizi amerického vědce dokládá i snažení vědců, kteří se již několik posledních let snaží zdokonalovat lidské tělo pomocí robotických součástek.

Nemocné srdce vyměníme za robotické
Již nyní existují robotické náhražky lidských orgánů, jako je například umělé srdce, které vyrobili francouzští vědci.Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Pořizovací cena umělého srdce je 150 000 euro.:. Schéma robotického srdceFOTO: NovinkyPři jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.
Robotický obleček pro starší a nemohoucí
Důchodový věk se neustále zvyšuje, a tak by se zanedlouho mohlo stát, že se starší pracující občané zaslouženého odpočinku ani nedočkají. Svérázně se s tímto problémem rozhodli bojovat japonští vynálezci. Vyrobili speciální robotické tělo, které si starší lidé jednoduše navléknou na sebe jako oblečení.:. Robotický oblečekFOTO: ProfimediaRobotické tělo by mělo podle jeho tvůrců ulevit bolavým a starým kloubům. Nejen v Japonsku by tak důchodci mohli obdělávat pole a pracovat i ve velice vysokém věku. Využití by svalnaté tělo Terminátora mohlo mít samozřejmě také v lékařství. Ochrnutí pacienti by se tak mohli opět běžně pohybovat. Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození.
Mechanické chodítko od Hondy
Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození. Zařízení, které nyní testují dělníci v automobilce, mohou podle Ašihary používat například lidé, kteří jsou nuceni stát v dlouhých frontách nebo se živí roznáškami. Chodítko je opatřeno počítačem, motorkem, bateriemi a senzory, které snímají pohyb uživatele.:. Mechanické chodítko od Hondy nadnáší lidskou váhu a snižuje tlak na kolena.foto: ČTK/APDruhý největší japonský výrobce aut ještě nestanovil cenu nového výrobku, ani nemá úplně jasno o jeho výrobě. Očekává se ale, že o mechanické chodítko bude v Japonsku velký zájem, protože japonská společnost je jednou z nejrychleji stárnoucích na světě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám