Pochody po pražských vinicích uspořádané k 700. výročí narození Karla IV., otce pražských vinic mají dokonce dvě etapy.

První začíná v   pátek 6. května 2016  a vede z Malé Strany do Troje. Start stihnou i ti, kteří chodí do školy nebo do práce, neboť se z Klárova vedle stanice Metra  Malostranská, z  parčíku pod Starými zámeckými schody  odchází od 15,00 až  do 16,00 hodiny a jde se  přes Pražský hrad a Stromovku až  do Troje.

"Délka trasy je pouhých 8 km a cíl u  Viničního domu  vinice sv. Kláry v Troji očekáváme od 16 až 18 hodiny. Ti, co se zaregitrují  získají na cestu podrobný itinerář trasy a v cíli pamětní diplom," píše se v propozicích Odboru KČT Vojty Náprstka Praha.

Druhá etapa se jde v sobotu  7. května 2016 z Vinohrad přes Grébovku na Vyšehrad a na Karlovo náměstí. Start je  mezi 9 až 10 hodinou z Vinohradach  v parku před hlavním  vchodem do kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.

Pokud absolvujete sedmikilometrovou trasu v cíli  na Novém městě na  Karlovo náměstí, poblíže pomníku Elišky Krásnohorské po zaregistrování  obdržíte v cíli  pamětní list a opět na startu podrobný itinerář trasy. Navíc účastnící se po skončení pochodu mohou účastnit dalších akcí, které organizuje Městská část Praha 2 k 700. výroční narození českého krále a římsko-německého císaře Karla IV.

To však není všechno. Klub českých turistů  Vodácký oddíl SK LCS Pražská krajská rada A-tom zájemce zvou na sobotu 7. května  2016  pro změnu na  vodácké  Putování za Karlem IV.

Start pětatřicetikilometrové trasy  je na Karlštejně mezi 8:00 a 10:00 hodinou a na čtrnáctikilometrovou trasu v Radotíně se můžete vydat  mezi 9:00 a 12:00 hodinou.

Cíl je stejně jako u pochodové trasy společně s pěším a cyklistickým Putováním za Karlem IV,ve střední části  Karlova náměstí v Praze  (u pomníku E. Krásnohorské), jenže zakončení plavby je jinde na levém břehu Palackého mostu s upozorněním, že zde nebudou  lodě hlídané
 a je  potřeba je po doplutí naložit.

Pořadatelé upozorňují, že dopravu lodí si každý zajišťuje sám nebo může využít služeb půjčoven lodí a vodáckého vybavení . Start 35 km trasy je na pravém břehu Berounky pod mostem v Karlštejně a start 14 km dlouhé trasy je u bufetu U Ondřeje na parkovišti na levém břehu Berounky v Radotíně (ulice Výpadová).

Jinak v sobotu 7. května  2016 na Karlovo náměstí, kde končí pěší i vodácké turistické  trasy,  se turisté mohou po absolvování tras pobavit, neboť  v jižní části Karlova náměstí   Městská částá Praha 2 se pořádá akce  s názvem  Všechno nejlepší, Karle IV.! aneb open- air na Karlově náměstí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.